گردشگری و تفریح در ایران

دروازه قرآن شیراز

در ورودی تنگ الله اکبر در شهر شیراز ، دروازه‌ای وجود دارد که به آن دروازه قرآن شیراز می‌گویند. دلیل نام گذاری این دروازه به دروازه قرآن شیراز به خاطر قرآنی است که در بالای این دروازه گذاشته بودند. این دروازه در گذشته به دستور عضدالوله دیلمی ساخته شده است. دروازه قرآن شیراز به مرور زمان رو به خرابی رفت تا اینکه در زمان کریم خان زند دوباره ساخته شد. هم چنین قرآنی معروف به “هفده من” در اطاقک بالای آن گذاشته شد. این دروازه با نابخردی شهرداری شیراز به دستور رضاخان در سال ۱۳۱۶ شمسی ویران شد و قرآنی که در بالای دروازه قرآن وجود داشت به موزه پارس انتقال یافت اما بار دیگر این دروازه توسط یکی از بازرگانان معروف شیراز به نام حسین ایگار در سال ۱۳۲۸ شمسی دوباره ساخته شد.

کاشی کاری دروازه قرآن شیراز

کاشی کاری دروازه قرآن شیراز

 

در سمت مخالف دروازه قرآن شیراز، نمای بسیار زیبایی از آب، درختان کاج، کوه و… وجود دارد.

روبروی دروازه قرآن شیراز

روبروی دروازه قرآن شیراز

 

روبروی دروازه قرآن شیراز

روبروی دروازه قرآن شیراز

 

دروازه قرآن در شمال شرقی شهر شیراز در تنگ الله اکبر، میان کوه چهل مقام و کوه باباکوهی قرار دارد و در واقع در خروجی شیراز به سمت شهرستان مرودشت (تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم، شهر تاریخی استخر) واقع شده‌ است. این بنای تاریخی در کنار فلکه طاووسیه قرار دارد. دروازه قرآن در فاصله‌ای کمتر از ده متری آرامگاه خواجوی کرمانی، فاصله‌ای کمتر از پانصد متری باغ جهان نما و پارک کوهپایه و فاصله‌ای کمتر از هزار متری مقبره حافظ شیرازی (حافظیه) قرار دارد. هم چنین باغ ارم شیراز نیز در فاصله ای کمتر از ۶ کیلومتر این مکان قرار دارد.

ضمن اینکه اطراف دروازه قرآن، هتل‌ها، پارک کوهپایه، گهواره دید، محلی برای کوه پیمایی، کوه‌ها، درخت‌ها و مناظر دیدنی دیگر نیز وجود دارند که می‌توانید روز یا شب خوبی را در آنجا سپری کنید.

 

بازدید از این مکان رایگان است.

<< دروازه قرآن شیراز در تاریخ ۱۳۷۵/۱۹/۹ با شماره ۱۸۰۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید >>

 

به این مطلب امتیاز دهید:
خیلی بدبدمتوسطخوبعالی2 رأی

5٫00 امتیاز از 5 رأی
در حال ثبت امتیاز
این مطلب را به اشتراک بگذارید:
گزارش مشکل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *