اطلاعیه‌ها

تصاویر

خبرگان سفر می‌گویند از لحظه‌ای که به راه می‌افتی سفر آغاز می‌شود و تو در سفری، مقصد همیشه بهانه است. اصل رفتن است، رفتن و رفتن… دیدن و دیدن! اما در جادۀ روستای ماسوله در گیلان هستی این کلام صحت خود را به کمال نشان می‌دهد. در تابستان نیز زیبایی جادۀ ماسوله مثال زدنی است. جاده‌ای کمیاب و کم نظیر در سراسر جهان.

بنای تاریخی ماسوله به روایتی متعلق به دورۀ ساسانیان است که در دوره‌های گوناگون مرمت و بازسازی شده است تا امروزه اینگونه شگفت و زیبا بر شانه‌های کوهستان جلوه‌گری کند. روستای ماسوله در جنوب غربی شهر رشت در استان گیلان واقع شده است. ماسوله روستایی محصور در بین کوهستان و مه می‌باشد. به دلیل ساختار خاصی که روستای ماسوله دارد، هیچ وسیلۀ نقلیه موتوری قادر به آمدن در داخل این روستا نیست. بازار محلی این روستا تا پاسی از شب باز است و گردشگران می‌توانند سوغاتی‌های خود را تهیه کنند.

روستای ماسوله در گیلان

روستای ماسوله در گیلان

 

طبیعت را نمی‌توان از دور دید و به شگفتی چشم اندازهای درشت خیره ماند. باید از جزء به کل رسید. از پنجره‌های چوبی قدیمی گرفته تا گلدان‌های رنگی زیبا که در طاق‌های بیرون پنجره‌ها چشم را به تماشای طیفی از بی‌شمار رنگ فرا می‌خواند. در ساخت نرده‌های چوبی خانه‌ها و مسافرخانه‌ها ظرافت خاصی به کار رفته است که چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می کند.

روستای ماسوله در گیلان

روستای ماسوله در گیلان

 

خانه‌های روستای ماسوله در گیلان:

شاید تابحال این منظره را ندیده باشید که خانه‌ای بر دوش خانه‌ای دیگر سوار باشد و سقف یک خانه، حیاط خانۀ دیگری شود. خانه‌ها از چوب، گل رس و سنگ بوده و معمولاً در دو طبقه ساخته شده‌اند. شهرت بین‌المللی این مکان تا نقاط دور دنیا هم رسیده و به همین دلیل ماسوله هیچ‌گاه از گردشگر ایرانی و خارجی خالی نمی‌باشد.

روستای ماسوله در گیلان

روستای ماسوله در گیلان

 

بازار و کوچه‌های تو در تو و سنگ فرش شده، جلوه‌ای دیگر دارد و همه چیز از انواع صنایع دستی تا ساخته‌های چوبی به سبک قدیمی تهیه می‌شوند.

روستای ماسوله در گیلان

روستای ماسوله در گیلان

 

صنایع دستی در روستای ماسوله:

در روستای ماسوله صنایع دستی مختلف از جمله بافت عروسک کانوایی، بافت شال و کلاه و جوراب پشمی، قالی بافی، گلیم بافی، جاجیم بافی، دوخت گیوه و روفرشی، چموش دوزی و نمد مالی کم و بیش رواج داشته که امروزه نمد مالی تقریباً منسوخ شده و چموش دوزی بیشتر به شکل چموش‌های تزیینی رایج است.

چموش دوزی یکی از صنایع دستی بسیار قدیمی گیلان است که به آن چارق دوزی هم گفته می‌شود. چموش یا چارق پای افزاری است بسیار قدیمی و ساخت و استفاده از آن نزدیک به چند هزار سال در گیلان قدمت دارد. در قدیم چموش در انواع گوناگون از چرم تهیه می‌شد که به طور معمول بدون پاشنه دوخته می‌شدند. چموش بند دار، نوک عقابی و برگشته‌ای دارد و چموش بی‌بند بدون تسمه و بند است. در گذشته بیشتر روستاییان و دام داران و کشاورزان گیلانی از چموش به عنوان کفش استفاده می‌کردند. اما با رواج انواع کفش‌های ماشینی، استفاده از چموش تقریباً منسوخ شده و صنعت چموش دوزی رو به زوال است. این کفش برای پای چپ و راست فرقی ندارد و پا در داخل آن احساس خنکی می‌کند.

چموش

 

یکی از صنایع دستی ماسوله که همچون چموش ریشه در هزار سال قبل دارد، ساخت چاقو، قیچی، داس، داره، گاوآهن، سه پایه و از این قبیل ابزار آهنی است که به دلیل وجود معادن آهن در اطراف ماسوله این نوع از صنایع دستی از قدیم در ماسوله رایج شده و امروزه فقط یک یا دو کارگاه ابزار آهنی در آن دیده می‌شود.
امروزه ماسوله یکی از مناطق گردشگری استان گیلان به شمار می‌رود که همه ساله به خصوص در تابستان پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی است. ماسوله آب و هوایی خنک و خوب و طبیعتی زیبا و خیره کننده‌ای دارد. کوهستان سرسبز و آبشارهای زیبا در رودخانه‌ی آن موسوم به ماسوله رودخان از جلوه‌های بسیار زیبای گردشگری طبیعی می‌باشد.
می‌توان گفت که در واقع همه چیز در ماسوله تماشایی است. به موزه‌ای شبیه است که هر شی آن قابل تأمل، دیدار و درک است. ماسوله این چنین است که هربار به آن سفر میکنی دیدنی‌های تازه‌ای را پیدا میکنی…

 

Get Directions

  show options

 

امتیاز دهی:
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *