اطلاعیه‌ها

تصاویر

روستای سقالکسار گیلان در ۱۵ کیلومتری از جنوب شهر رشت در جاده جیرده و دهستان لاکان واقع شده است و در داخل خود یک سد خاکی دارد. این روستا در هر فصل از سال زیبایی خاص خود را دارد و در نتیجه در تمام طول سال پذیرای گردشگران می‌باشد. روستای سقالکسار یک روستای پاک می‌باشد.

 

روستای سقالکسار

روستای سقالکسار

 

اما چرا این روستا سقالکسار نام دارد؟

در قدیم چون پرندگانی به نام سار (سیتی، لک لک و …) برای آب خوردن به این روستا مهاجرت می‌کردند در نتیجه سقالکسار یعنی آب دهنده به پرندگان سار نامیده شد، زیرا در آن زمان سد خاکی وجود نداشت اما چشمه‌ای وجود داشت که پرندگان را به خود جلب می‌کرد.

 

روستای سقالکسار

روستای سقالکسار

 

چرا روستای سقالکسار را روستای پاک نام نهاده شده است؟

زیرا در ابتدای ورود شما یک مبلغی برای ورودی از شما گرفته شده و یک کیسه زباله به شما داده می‌شود، در صورتی که در هنگام بازگشت این کیسه زباله را به صورت پر به نگهبانی تحویل دهید، تقریبا بیش از ۵۰ درصد مبلغ ورودی به شما بازگردانده می‌شود. همین امر موجب تشویق مردم شده است تا زباله‌های خود را در این مکان پاک نریزند. این طرح از سال ۹۰ در این روستا انجام شد. از این زباله‌ها در تهیه ورمی کمپوست استفاده می‌شوند.

 

در روستای سقالکسار صحبت از سد خاکی شد، بله یک سد خاکی زیبا در دل این روستا وجود دارد. اما از ابتدا این سد خاکی وجود نداشت و بر اثر تلاش یکی از اهالی در این روستا احداث شد. یک کشاورزی به نام جعفر خوشحال در سال ۱۳۶۲ در این روستا بعنوان کشاورز نمونه انتخاب شد و به تهران برای دیدار از ریاست جمهوری رفت. در تهران مسئولین از وی خواستند که تقاضای خود را مطرح کند. او هم به دلیل خشکسالی‌هایی که در آن سال‌ها وجود داشت از آنها تقاضا کرد که یک سد خاکی را احداث کنند تا مشکل آبیاری زمین‌های کشاورزی حل شود. این سبب شد تا سد خاکی سقالکسار احداث شود. تندیسی از این کشاورز جهت تشکر از زحمات وی در ورودی سد خاکی بنا شده است.

از دیگر جاذبه‌های این روستای زیبا این است که شما سرتاسر این سد خاکی را با قایق پارویی که در اختیار شما قرار داده می‌شود، می‌توانید زیر پا بگذارید یا با پای پیاده دور تا دور آن را قدم بزنید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید.

خیلی جالب است که شما تنها ۱۵ کیلومتر از یک محیط شلوغی مثل شهر رشت تا یک مکان بسیار ساکت و آرامی مثل سد خاکی سقالکسار فاصله دارید و هر زمان که نیاز به آرامش داشتید تنها در زمان ۱۵ دقیقه می توانید خود را به این مکان برسانید.

Get Directions

  show options

 

امتیازدهی:
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4.5 (2 رای)
افزودن به علاقه‌مندی‌ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *