اطلاعیه‌ها

تصاویر

باغ جهان نمای شیراز یکی از قدیمی ترین باغ‌های شیراز است که پیش از حملۀ تیمور گورکانی بسیار آباد بوده و ابن عربشاه مورخ دوره تیمور، این باغ را زینت‌الدنیا نامیده است.
باغ جهان نمای شیراز در نزدیکی آرامگاه حافظ ، دروازه قرآن ، آرامگاه خواجوی کرمانی ، گهواره دید ، پارک کوهپایه ، باغ ملی ، هفت تنان ، لونا پارک و… قرار دارد.

باغ جهان نمای شیراز

باغ جهان نمای شیراز

 

این باغ در دوره صفویه نیز از اهمیت زیادی برخوردار بوده و در سفرنامه شاردن به آن اشاره شده است اما پس از انقراض سلسله صفویه که ناامنی کشور را فرا می‌گیرد، این باغ تقریباً ویران می‌شود. با روی کار آمدن کریم خان زند این باغ بازسازی شده و عمارت وسط آن ساخته می‌شود. کریم خان این باغ را در سال ۱۱۵۰ هجری شمسی حصارکشی کرد و در اطراف عمارت خیابان ‌کشی‌های زیبا و درختکاری می‌کند.

باغ جهان نمای شیراز

باغ جهان نمای شیراز

 

پس از دوره زندیه، در دوره قاجاریه نیز باغ جهان نما یکی از باغ‌‌های آباد و باشکوه به شمار می‌‌رفته و عمارت باغ محل پذیرایی از مهمانان حکومت بوده است. در باغ جهان نما انواع درختان سرو، کاج، مرکبات و درختان میوه دیده می‌شوند.

باغ جهان نمای شیراز

باغ جهان نمای شیراز

 

در داخل باغ جهان نمای شیراز عمارتی به شکل هشت ضلعی دیده می‌شود که نمای آن آجری است. این عمارت دارای ۴ شاه‌ نشین در چهار گوشه بنا می‌‌باشد و میان شاه ‌نشین‌ها، اتاق‌‌های دو طبقه قرار دارند. در داخل عمارت یک حوض از سنگ مرمر یکپارچه نیز وجود دارد. در حال حاضر این عمارت به موزه تبدیل شده است.


آدرس: بالاتر از چهار راه حافظیه – خیابان حافظ

Get Directions

  show options

 

امتیاز دهی:
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4.75 (4 رای)
افزودن به علاقه‌مندی‌ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *