آرامگاه حافظ

آرامگاه حافظ

مقدمه

خواجه شمس الدین محمد بن بهاءالدین حافظ شیرازی، متخلص به حافظ و ملقب به لسان الغیب و ترجمان الاسرار، شاعر و غزل سرای بزرگ ایران در شیراز متولد شد اما از تاریخ تولد وی اطلاع دقیقی در دست نیست و بین سال‌های ۷۲۰ و ۷۲۹ هجری قمری تخمین زده می‌شود و در ۷۹۲ هجری قمری از دنیا رفت.

آرامگاه حافظ شیرازی در شمال شهر شیراز، پایین تر از دروازه قرآن قرار دارد. مساحت حافظیه ۲ هکتار بوده و از ۲ محوطه شمالی و جنوبی تشکیل شده است که این محوطه‌ها توسط تالاری از یکدیگر جدا شده‌‌اند.

این مجموعه ۴ درب ورودی و خروجی دارد که درب اصلی در سمت جنوب آن، دو درب در سمت غرب آن و یک درب در سمت شمال‌ شرق آن قرار گرفته‌ است.

پیش از ورود به آرامگاه نیاز است تا بلیط تهیه کنید.

تالار حافظیه

تالار حافظیه در دوره زندیان ساخته شده است که ۵۶ متر طول و ۸ متر عرض داشته و از ۲۰ ستون سنگی که هر کدام به ارتفاع ۵ متر می‌باشند، تشکیل شده‌ است.

تالار حافظیه
تالار حافظیه

این تالار در گذشته شامل ۴ ستون و ۴ اتاق بوده که بعدها اتاق‌ ها از محدوده آن حذف شدند. در سمت شرق و غرب تالار ۲ اتاق (یکی متعلق به سازمان میراث فرهنگی و دیگری مربوط به دفتر آرامگاه) وجود دارد. نوع معماری این تالار مربوط به دوره‌های هخامنشیان و زندیان است.

این مکان جدا از آرامگاه حافظ مکانی بسیار زیبا و دیدنی با درختان بلند و باغات و گل‌های رنگارنگ مکانی برای رفع خستگی و گردش‌گاهی دیدنی است.

مجموعه حافظیه به چهار محوطه تقسیم شده‌ است

محوطه شمالی

در این محوطه درخت‌‌های نارنج و دو حوض بزرگ وجود دارند که این حوض‌‌ها منبع آب حوض‌‌های باغ ورودی می‌باشند. حافظ‌شناسی با مساحت ۳۳۰ مترمربع، کتابخانه با مساحت ۴۴۰ مترمربع و فروشگاه محصولات فرهنگی نیز در این ناحیه قرار گرفته‌‌اند.

آرامگاه حافظ
آرامگاه حافظ

سنگ مزار

سنگ مزار حافظ به ارتفاع یک متر از سطح زمین قرار گرفته و دور آن پنج پلکان وجود دارد. بر فراز بارگاهش گنبدی مسی به شکل کلاه دراویش بر روی هشت ستون به ارتفاع ده متر بنا شده‌ است و از درون با کاشی‌‌های هفت رنگ معرق کاشی‌کاری شده‌ است.

مزار حافظ
مزار حافظ

دیوارهای اطراف حیاط شمالی

بر روی دیوارهای این بخش از حافظیه، غزل‌‌هایی از دیوان حافظ بر روی کاشی و سنگ مرمر نوشته شده‌ است.

آرامگاه حافظ
آرامگاه حافظ

کتابخانه حافظیه

در شمال مقبره حافظ کتابخانه‌‌ای با مساحت ۴۴۰ مترمربع وجود دارد که دارای بیش از ده هزار جلد کتاب می‌باشد. این کتابخانه به عنوان مرکز حافظ شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

غرفه‌های فروش صنایع دستی

یکی از بخش‌های دیدنی در آرامگاه حافظ، بازدید از غرفه‌های صنایع دستی است که علاوه بر آشنایی با صنایع دستی شیراز و استان فارس، گردشگران می‌توانند سوغات هدایای مورد نظر خود را از این بازارچه کوچک تهیه کنند. این بازارچه کوچک صنایع دستی، شباهت زیادی به بازار وکیل و سرای مشیر دارد، همچنین اجناسی که در آنجا به فروش می‌رسند شامل، بدلیجات، صنایع دستی مانند خاتم، محصولات چرمی و … است.

اماکن دیدنی و تاریخی نزدیک به آرامگاه حافظ

باغ جهان نما، موزه هفت تنان، باغ ارم از جمله امکان دیدنی شیراز هستند که در نزدیکی حافظیه واقع شده‌اند.

کتاب دیوان حافظ با شرح کامل ابیات

این شرح بر اساس نسخه تصحیح شده دکتر قاسم غنی و علامه محمد قزوینی تهیه و تنظیم شده است. شرح هر غزل را در صفحه روبرو مطالعه خواهید کرد. در این شرح بیشتر بر معانی ظاهری هر بیت تکیه شده و از تفسیر عرفانی و یا شرح ایهام‌های بکار رفته پرهیز گردیده تا خواننده غزل به فراخور درونیات خویش برداشتی خاص خود داشته باشد.

در پایان کتاب معنی واژگان نوشته شده است.

این کتاب از وب‌سایت irebooks.com گرفته شده است.

اپلیکیشن دیوان حافظ برای اندروید

این اپلیکیشن شامل دیوان حافظ، فال حافظ و بیگوگرافی کامل حافظ می‌باشد.

نکته‌ای که این اپلیکیشن را از اپلیکیشن‌های دیگر متمایز می‌کند صوتی بودن این دیوان است. اگر شما به اینترنت متصل باشید برنامه به صورت اتوماتیک غزل را برای شما تلاوت می‌کند.

کل غزلیات حافظ به همراه تعبیر آنها در این اپلیکیشن وجود دارد.

اطلاعات کلی در مورد زندگی حافظ، مقبره حافظ و… هم در این اپلیکیشن قابل دسترس هست.

تصاویر آرامگاه حافظ

بیست مهرماه را به نام روز بزرگداشت حافظ نامگذاری کرده‌اند.

مدت زمان بازدید از حافظیه چه قدر است؟

برای بازدید به ۱ الی ۲ ساعت زمان نیاز دارند. اگر برای نخستین بار از آرامگاه حافظ دیدن می‌کنید، کمی زمان بیشتری نیاز دارید.

آرامگاه حافظ در چه ساعاتی باز است؟

بهار و تابستان از ۸ تا ۲۲ و پاییز و زمستان از ۸ تا ۱۹ باز است. ممکن است گاهی اوقات به دلایلی این ساعات تغییر کند.

شماره تلفن حافظیه چند است؟

۰۷۱-۳۲۲۸۴۵۵۲

آدرس حافظیه کجاست؟

پایین‌تر از دروازه قرآن، بین چهار راه حافظیه و چهار راه ادبیات.

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها ۵ عدد و میانگین امتیازها ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *