یخمه ترش

یخمه ترش

یکی از غذاهای خوشمزه اصفهان را می‌توانیم یخمه ترش بنامیم که شاید تاکنون نام یخمه ترش را در بین غذاهای معروف اصفهانی کمتر شنیده باشید.

یخمه ترش
یخمه ترش

مواد اولیه برای تهیه یخمه ترش:

در ابتدا باید آلویی مخصوص با نام آلو برقانی را تهیه کنید که تعداد آن برای شیرین شدن این غذا در حدود ۳۰ عدد خواهد بود.

سپس دو عدد زردآلو خرد شده تهیه کنید.

حدود دویست و پنجاه گرم گوشت از نوع گوسفندی را خریداری نمایید.

حدود یک استکان برنج تهیه کنید.

نصف استکان شکر، حدود یک قاشق سرخالی زردچوبه و کمی نمک نیاز است.

طرز تهیه خورشت یخمه ترش:

برای تهیه این خورشت نیاز است تا گوشت را به همراه آب بر روی شعله گاز قرار دهید تا کمی پخته شود. حرارتی که برای این کار نیاز دارید در حد متوسط خواهد بود.

برای تغییر رنگ گوشت و خوش طعم و خوش رنگ شدن آب‌گوشت کمی زردچوبه اضاف کنید.

زمانی که مطمئن شدید که گوشت‌ها حالتی نیم‌پز دارند می‌توانید از زردآلو و آلویی که تهیه نموده‌اید به تعداد گفته شده در داخل این آب قرار دهید. این کار موجب می‌شود تا هم این آلوها پخته شوند و هم آبی که برای خورشت است خوشمزه شود.

حالا برنج را به این آب اضافه نمایید. برای طعم‌دار شدن خورشت باید اجازه دهید تا گرمای شعله به آن وارد شود و آب اضافه‌ای که در آن قرار دارد به خوبی گرفته شود. پس زمانی که خورشت جا افتاده باشد می‌توانید ظاهر آن را مشاهده نمایید.

در خورشت یخمه ترش نباید آب زیادی در غذا باقی بماند و در نهایت باید تمامی مواد با یکدیگر همانند دیزی کوبیده شوند. در ابتدا نیاز است تا شما هسته‌های آلوها را درآورید تا برای خوردن مشکلی نداشته باشید.

حالا می‌توانید شکر را اضافه کنید. پس از اینکه شکر را اضاف کردید کمی بر روی شعله قرار دهید. بعد از مدتی غذا آماده می‌شود.

در افرادی که نمی‌توانند از شکر استفاده کنند توصیه می‌شود از شیره خرما استفاده کنند.

امتیاز دهید:
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (3 رای)

پاسخی را بگذارید