کله جوش

کله جوش

کله جوش یکی از غذاهای اصفهان است اما در ارومیه و سمنان و برخی شهرهای دیگر نیز پخته می‌شود اما طرز پختشان کمی متفاوت است. زمانی که برای پخت آن نیاز است حدود ۴۵ دقیقه است.

کله جوش
کله جوش

مواد اولیه برای تهیه کله جوش

چهارصد گرم گوشت چرخ کرده

حدود ۲۰۰ گرم کشک

مغز گردو تازه حدود ۱۰۰ گرم

پیاز خرد شده دو عدد

حدود دو قاشق آرد

نعنای خشک شده

پنج پیمانه آب

مخلوطی از ادویه جات

طرز تهیه کله جوش

برای آنکه بتوانید کله جوش را تهیه کنید نیاز است تا کشک با کیفیتی را تهیه کنید زیرا کشک جزء مواد اصلی غذا است و بر روی طعم غذا تاثیر زیادی می‌گذارد.

کله جوش را می توانید به همراه گوشت یا خالی از گوشت طبخ کنید اما بهتر است توسط نان مصرف کنید و مانند یک آب گوشت، نان را در داخل آن خرد نمایید.

در مرحله ابتدایی باید پیازها را خرد کنید و توسط نمک، فلفل و زردچوبه بر روی شعله ملایم قرار دهید تا به خوبی پخته و طلایی رنگ شوند.

حالا نعناع را اضافه کنید.

مغز گردو را می‌توانید به صورت بسیار ریز یا کمی درشت‌تر تهیه نمایید و در داخل پیاز و نعناع قرار دهید. مغز گردو در مرحله نرم شدن باید از روی گاز برداشته شود.

در مرحله بعدی می‌توانید گوشت‌های چرخ کرده را به صورت گلوله‌هایی درآورید که آماده پخته شدن باشند. البته پیش از آن برای طعم‌دار کردن آنها نیاز است تا آنها را در داخل زردچوبه، نمک و فلفل قرار دهید تا طعم مطلوبی به آن داده شود.

حالا درون یک قابلمه پنج لیوان آب بریزید و سپس آرد را اضافه کنید و هم بزنید. زمانی که این ترکیب یک دست در حال جوش خوردن بود می‌توانید از کشک به همراه ادویه جاتی که دارید درون آن بریزید.

در مرحله آخر ترکیبی که در ابتدا تهیه نموده‌اید یعنی پیاز و گوشت‌های قلقلی و گردو و … را به داخل این قابلمه بریزید.

افرادی که به سنگ کلیه از نوع کلسیمی مبتلا هستند بهتر است تا در مصرف کله جوش احتیاط کنند زیرا کلسیمی که در داخل کشک این غذا وجود دارد بالا بوده و برای چنین افرادی خطرناک است.

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها ۲ عدد و میانگین امتیازها ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *