کباب سرداشی

کباب سرداشی

در بین روش‌های متنوعی که برای تهیه کباب داریم، برخی از کباب‌ها با نام محلی خود هم مشهور هستند و با روشی متفاوت تهیه می‌شوند. کباب سرداشی همدان یکی از همان کباب‌ها است. کباب سرداشی از کباب‌هایی است که شما می‌توانید در زمان کوتاهی آن را آماده کنید.

کباب سرداشی
کباب سرداشی

مواد اولیه لازم برای کباب سرداشی:

گوشت گوسفندی در حدود ۴۰۰ گرم

پیاز سه عدد

سیب‌زمینی دو عدد

گوجه فرنگی یک عدد

نمک و فلفل به مقدار لازم

طرز تهیه کباب سرداشی:

شاید در ابتدا این کباب را با نوعی کباب به نام کباب تابه‌ای اشتباه بگیرید اما این گونه نیست و کمی متفاوت است. مراحل پخت کباب سرداشی بدین صورت است که باید حتماً در داخل فر باشد، در غیر این صورت نمی‌تواند طعم خوبی داشته باشد.

حالا نوبت به یکی از فنون اصلی در تهیه این کباب می‌رسیم که یک نوع از ادویه جات بسیار معطری خواهد بود اما این نوع ادویه را تنها در همدان پیدا خواهید کرد که نوعی نعناع است. در زبان محلی همدانی‌ها به آن مرزنجوش می‌گویند.

نیاز است تا در ابتدای کار مواد اولیه را رنده کنید. این مواد شامل پیاز و سیب‌زمینی خواهد بود. البته برای جلوگیری از ایجاد آب اضافی در داخل کباب سرداشی نیاز است تا آب موجود در این دو ماده رنده شده داخل آن را بگیرید.

گوشت گوسفندی را را چرخ کنید اما به یاد داشته باشید که این گوشت و مواد رنده شده باید با یکدیگر مخلوط شوند.

حالا نوبت به مرحله ورز دادن می‌رسد. برای این کار نیاز داریم تا آنقدر این کار را انجام دهیم که حالت چسبندگی در داخل گوشت و مواد درونی آن از بین برود.

اگر احساس می‌کنید که میزان چربی گوشت کم است می‌توانید برای جلوگیری از چسبیده شدن گوشت به ماهی‌تابه، زیر آن را کم کنید و با روغن چرب کنید.

حالا گوشت آماده شده را در داخل ظرف پهن کنید و بر روی آن ورقه‌های گوجه و سیب‌زمینی را بگذارید. علاوه بر آن برای ایجاد طعم مطلوب می‌توانید از فلفل دلمه هم به صورت ورقه‌ای بر روی آن استفاده کنید.

دمایی که برای آماده شدن کباب سرداشی نیاز است باید در حدود ۱۴۰ درجه باشد. پس اجازه دهید تا این دما ایجاد شود و در نهایت ظرف نسوز خود را در آن قرار دهید.

برای پخته شدن این غذا تا دو ساعت زمان نیاز دارید. اگر درجه فر را بالا ببرید این امکان وجود دارد که سطح گوشت پخته شود اما داخل آن خام باشد. بنابراین اجازه دهید تا آرام آرام مراحل پخته شدن آن طی شود.

امتیاز دهید:
در حال ارسال
بررسی کاربر
5 (2 رای ها)

ارسال یک پاسخ