منوی دسته بندی

میرزا قاسمی

میرزا قاسمی یکی از غذاهای محبوب و اصیل در گیلان است که همواره در هر رستورانی، غذایی روتین و آماده برای ارائه به مشتری‌ها است. این غذا به دلیل طعم خوب و خاصی که به خاطر بادمجان کباب شده دارد، به یک غذایی معروف در ایران تبدیل شده است.

میرزا قاسمی
میرزا قاسمی

در این مطلب طرز تهیه این غذا را توضیح می‌دهیم.

مواد اولیه لازم

مواد اولیه لازم به اندازه ۴ نفر در نظر گرفته شده است که بر اساس تعداد نفرات می‌توانید به نسبت بیشتری از مواد مورد نظر استفاده نمایید.

تخم مرغ دو یا سه عدد.

سیر یک بوته کامل.

بادمجان کبابی شش عدد.

گوجه فرنگی له شده سه عدد.

فلفل، نمک، زردچوبه و روغن به مقدار لازم.

طرز تهیه میرزا قاسمی

طرز تهیه این غذا به شرح زیر است:

آماده کردن بادمجان

در ابتدا باید به سراغ بادمجان بروید. بادمجان و گوجه‌فرنگی از اصلی‌ترین مواد اولیه برای ایجاد طعم در این غذا هستند. در صورتی که منقل دارید، بر روی آن و اگر ندارید بر روی شعله گاز به کبابی کردن بادمجان‌ها بپردازید. سپس پوست آنها را جدا کنید و در ظرفی به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید.

حالا می‌توانید بادمجان‌ها را در ماهی‌تابه قرار داده و با کمی روغن، نمک و زردچوبه تفت دهید.

افزودن سیر

پس از آن سیرهای رنده شده را به داخل بادمجان بریزید و باز هم به هم زدن بپردازید. ترکیب مورد نظر باید آنقدر تفت داده شود تا تغییر رنگ داده و به رنگ طلایی تبدیل شود. این رنگ نشان دهنده آماده بودن بادمجان‌های تفت داده شده با سیر برای مرحله بعدی از پخت خواهد بود.

مخلوط کردن سیر و تخم مرغ

در ظرفی دیگر سیرهای رنده شده باقی مانده را به همراه تخم ‌مرغ‌ها قرار دهید. تخم‌ مرغ‌ها را با سیر به خوبی مخلوط نمایید تا کمی سفت شوند.

افزودن گوجه فرنگی

حالا می‌توانید از گوجه‌فرنگی در این مخلوط استفاده کنید. برخی افراد دوست دارند تا گوجه‌ها به حالت رنده شده (له شده) در غذا وجود داشته باشند و برخی دیگر مزه کردن آنها در زیر زبان را بیشتر دوست دارند. پس بر اساس سلیقه خود از هر یک از روش‌ها می‌توانید استفاده کنید.

پختن

حالا محتویات ماهی‌تابه که مخلوط سیر و بادمجان است را به این ماهی‌تابه انتقال دهید و به خوبی هم بزنید.

برای آنکه میرزا قاسمی کمی غلیظ‌تر شود، نیاز است تا به مدت ۱۵ دقیقه بر روی شعله کم یا متوسط قرار داشته باشد. معمولاً ترکیب رنگی با گوجه‌فرنگی کمی رنگ کمرنگی نسبت به رب گوجه دارد. اگر دوست دارید که غذایی خوش رنگ‌تر داشته باشید، از یک قاشق کوچک رب در ترکیب خود استفاده نمایید و بگذارید تا در ترکیب به خوبی مخلوط شود.

میرزا قاسمی
میرزا قاسمی

این غذا هم توسط برنج کته گیلانی و هم توسط نان مصرف می‌شود.

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 1 عدد و میانگین امتیازها 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *