مانی پلو

مانی پلو

مانی پلو یکی از غذاهای خوش آب و رنگ دامغانی است که بیشتر در نوروز و البته در بسیاری دیگر از شهرها و بخش‌های استان سمنان تهیه می‌شود.

مانی پلو
مانی پلو

مواد لازم برای تهیه مانی پلو:

سه پیمانه برنج

یک پیمانه لپه

حدود صد گرم زرشک

دویست گرم کشمش پلویی

دویست گرم رشته پلویی

سیصد گرم گوشت خرد شده به صورت خورشتی

یک عدد پیاز خرد شده

زعفران به همراه کمی ماست چکیده

کره، نمک، فلفل و روغن به مقدار لازم

طرز تهیه مانی پلو:

در اولین مرحله از تهیه کردن مانی پلو باید به سراغ گوشت بروید. پس در ابتدا برای از بین بردن بوی بد گوشت نیاز است تا یک پیاز بزرگ را خلالی خرد نموده و تکه‌های گوشت را به آن اضاف کنید. این تکه‌ها تا زمانی تفت داده می‌شوند که در نهایت رنگ تیره‌ای بگیرند. البته بهتر است تا در انتها نمک را به همراه فلفل و زردچوبه به این ترکیب اضافه کنید. پس از تغییر رنگ گوشت، در حد یک تا دو لیوان آب بریزید و اجازه دهید تا گوشت در این آب به خوبی پخته شود.

لپه‌ها را چند بار شسته و آبش را خالی کنید. سپس دو پیمانه آب به لپه اضاف کنید.

در مرحله بعدی نوبت به برنج می‌رسد. در ابتدا نیاز است تا آب را جوش کنید و سپس برنج را درون آن قرار دهید. حالا تنها چهار دقیقه برای نیمه پخته شدن برنج زمان کافی است اما پیش از پخته شدن و آبکش کردن باید رشته و لپه پخته شده را به درون آن بریزید تا به خوبی پخت شوند و سپس آبکش کنید.

قسمت مهم در تهیه مانی پلو مربوط به ته دیگ آن است که باید همانند ته چین به تهیه آن مشغول شوید. در ابتدا کمی روغن، سپس کمی از برنج به همراه یک قاشق از ماست چکیده و به همراه زعفران مخلوط نمایید و در نهایت بر روی کف قابلمه پخش کنید. پس از آن کشمش را به همراه زرشک و پیاز سرخ کرده مخلوط نمایید.

در نهایت در کنار برنج قرار دهید.

امتیاز دهید:
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (6 رای)

پاسخی را بگذارید