فالوده شیرازی

فالوده شیرازی

فالوده یا پالوده یکی از دسرهای خوشمزه ایرانی است. فالوده نوعی دسر یخی است که با قرار دادن رشته‌های باریک نشاسته در محلول آب و شکر تهیه می‌شود.

فالوده
فالوده

انواع فالوده:

اصالت فالوده شیرازی است. فالوده شیراز را معمولاً با آب لیمو، گلاب، عرقیاتی چون نسترن و یا شربت آلبالو میل می‌کنند.

فالوده شیرازی
فالوده شیرازی

نوع دیگری از فالوده وجود دارد که به آن فالوده کرمانی می‌گویند. فالوده کرمان را معمولاً با گلاب و نعناع مخلوط کرده و میل می‌کنند.

فالوده کرمانی
فالوده کرمانی

نوع دیگری از فالوده وجود دارد که به آن فالوده یزدی می‌گویند. فالوده یزد نیز یک فالوده خوشمزه است.

فالوده یزدی
فالوده یزدی

طعم‌ها:

طعم‌های مختلفی مانند زعفرانی، آلبالویی، شاه‌توت و کاکاویی دارد اما رایج‌ترین آن ساده و آلبالویی است.

گاهی اوقات فالوده را با بستنی ترکیب کرده و میل می‌کنند.

فالوده بستنی
فالوده بستنی

طرز تهیه فالوده شیرازی

مواد مورد نیاز:

شکر ۳۰۰ گرم
آب ۶۰۰ میلیگرم
گلاب ۸۰۰ گرم
دانه هل ۱۰ عدد
جوهر لیمو یک چهارم قاشق چای خوری

دستور ساخت:

شکر و آب را روی حرارت ملایم قرار دهید و آن را هم بزنید تا شکر حل شود. سپس جوهر لیمو را در دو قاشق سوپ خوری آب حل کنید و بعد آن را به آب و شکری که داشتید اضافه کنید. سپس صبر کنید تا شربت غلیظ شود. بعد دانه‌های هل و گلاب را اضاف کنید. بعد از چند جوش، مایه را از روی حرارت بردارید و صبر کنید تا سرد شود. سپس شربت را در فریزر قرار دهید و بین ۴ تا ۵ ساعت صبر کنید تا ببندد.

سپس شربت را در کیسه بریزید و به شکل یخ پودری در آورده و آن را تا زمان سرو فالوده در فریزر بگذارید. نشاسته و آب را با هم در قابلمه بریزید و روی حرارت ملایم بگذارید و هم بزنید تا نشاسته خوب پخته شود و بوی خامی ندهد.

نشانه پخته شدن خمیر، کشدار و براق شدن آن است. اگر خمیر سفت و سفید باشد یعنی خمیر خام است و رشته‌های فالوده در آب خرد می‌شوند. بهترین نشاسته قابل استفاده برای تهیه فالوده، نشاسته گندم است. دمای خمیر فالوده باید به حدی باشد که انگشت را بدون آن که بسوزد بتوان در آن نگهداشت.

خمیر فالوده را کنار بگذارید تا ولرم شود. بعد آن را در قیف مخصوص بریزید و از بالا با فشار دادن قیمت، آن را در آب سرد که بلورهای یخ در آن هستند، بریزید. وقتی فالوده خودش را گرفت آن را برداشته و با پودر یخ شربت، مخلوط و سرد کنید یا آنکه برای سرو در زمانی دیگر آن را در فریزر قرار دهید. توجه داشته باشید که بنا به سلیقه خودتان می‌توانید مقدار شکر و هل را کم یا زیاد کنید.

توجه داشته باشید که بنا به سلیقه خودتان می‌توانید مقدار شکر و هل را کم یا زیاد کنید.

فالوده در بیشتر شهرهای ایران وجود دارد.

امتیاز دهید:
در حال ارسال
بررسی کاربر
5 (24 رای ها)

ارسال یک پاسخ