شیرینی کویی کاکا

شیرینی کویی کاکا

اگر تابه حال شیرینی کویی کاکا را امتحان نکرده‌اید، این طعم فوق‌العاده را از دست داده‌اید. شیرینی کاکا انواع گوناگونی دارد که کویی کاکا یکی از آنها می‌باشد.

شیرینی کویی کاکا
شیرینی کویی کاکا

مزه بسیار خوشمزه این شیرینی به دلیل کدو یا همان کویی (به زبان گیلکی یا گیلانی) است.

شیرینی کویی کاکا
شیرینی کویی کاکا

این شیرینی به خصوص در فصل پاییز و زمستان به عنوان یک عصرانه در روزهای تعطیل به همراه چای در کنار خانواده خورده می‌شود. همچنین در شب یلدا، این شیرینی به صورت تازه و داغ پخته شده و بر سر سفره قرار داده می‌شود.

مواد لازم جهت تهیه شیرینی کویی کاکا:

کدوی پخته شده ۱ عدد
تخم مرغ ۲ عدد
شکر ۱ لیوان و نیم
شیر ۱ لیوان
بکینگ پودر به مقدار لازم ( ترجیحاً نصف قاشق چای خوری)
آرد ۳۰۰ تا ۳۵۰ گرم
زردچوبه یا زعفران و دارچین به میزان لازم
آب و روغن به میزان لازم

مراحل پخت شیرینی کویی کاکا:

یک ظرف بزرگ و گود بردارید. تخم مرغ‌ها را در داخل آن شکسته و هم بزنید. سپس شکر را به آن اضافه کنید. بهتر است از خود شکر استفاده کنید و از ترکیباتی همچون خاک قند استفاده نکنید.

بعد از این که به خوبی مواد را مخلوظ کردید، شیر را در این مواد بریزید و باز هم، هم بزنید. می‌توانید به جای شیر از آب خالی یا ماست هم استفاده کنید اما طعم اصلی آن به شیر است که شیرینی را خوشمزه‌تر می‌کند.

سپس کم‌کم آرد را به داخل ظرف ریخته و آن را به خوبی هم بزنید تا گلوله گلوله نشود. نباید همه آرد را به یکباره در ظرف بریزید زیرا به سرعت سفت شده و قابل هم زدن نخواهد بود. در نهایت باید یک مایع غلیظ به شما تحویل داده بشود.

در ادامه کدوی پخته را در داخل مایه بریزید. سپس ۱ تا ۲ قاشق دارچین و کمی بکینگ پودر ریخته و هم بزنید. در انتها زردچوبه یا زعفران را جهت تغییر رنگ کویی کاکا به آن اضاف کنید. هم اکنون مایع این شیرینی لذیذ آماده شده است.

ماهی‌تابه را بر روی شعله ملایم قرار داده و روغن زیادی در داخل آن بریزید و وقتی که روغن کاملاً داغ شد، مایع را در درون ظرف ریخته و به آن شکلی بدهید. علت ریختن روغن زیاد به این دلیل است که به سرعت هر دو طرف این شیرینی مغز پخت شده و آماده می‌گردد. در آخرین مرحله در ظرفی دستمالی قرار داده و این شیرینی‌ها را در آن قرار دهید تا روغن اضافی توسط دستمال گرفته شود.

شیرینی کویی کاکا
شیرینی کویی کاکا
امتیاز بدهید:
در حال ارسال
بررسی کاربر
3.67 (3 رای ها)

ارسال یک پاسخ