امروز شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸

شامی کباب گیلانی

شامی کباب گیلانی

شاید نام شامی را بارها شنیده باشید اما شامی کباب گیلانی به دلیل وجود سبزیجات محلی خاص که مخصوص گیلان می‌باشد طعمی متفاوت دارد.

شامی کباب گیلانی
شامی کباب گیلانی

مواد اولیه لازم برای شامی کباب:

پیاز و سیب زمینی متوسط دو عدد
تخم مرغ چهار عدد
لپه چهل گرم
گردو پنجاه گرم
سبزیجات محلی دویست گرم
گوشت فاقد چربی نیم کیلوگرم
نمک ، فلفل ، زردچوبه و روغن به اندازه لازم

طرز تهیه شامی کباب گیلانی:

معمولاً گوشت‌هایی که برای شامی مورد استفاده قرار می‌گیرد با یک مشکل به نام پخته نشدن قسمت میانی روبه رو هستند. پس برای جلوگیری از این کار و همچنین از بین رفتن چربی‌های احتمالی در داخل گوشت بهتر است تا ماهی‌تابه‌ای را از کمی آب پر کنید. یک پیاز را در داخل این ماهی‌تابه خرد نموده و با گوشت بدون چربی خود تفت دهید. پس از مدت زمان اندکی متوجه تغییر رنگ گوشت‌ها خواهید شد.

برای پخته شدن کامل گوشت نیاز است تا در حدود یک ساعت زمان را صرف این کار کنید. شما می‌توانید از همان ابتدا لپه و سیب زمینی‌های قطعه قطعه شده را در داخل آب بریزید تا آنها نیز کمی پخته شوند.

حالا نوبت به اضافه کردن نمک و فلفل و زردچوبه می‌باشد. این مواد هم به گوشت و هم به مواد درون آب انتقال خواهد یافت. کمی صبر کنید تا آب درون ماهی‌تابه بخار شود.

حالا یک گوشت کوب به همراه یک چرخ گوشت را آماده کنید. در ابتدا گوشت را توسط گوشت کوب له کنید. پس از آن باقی مواد موجود در ماهی‌تابه را در چرخ گوشت چرخ کنید. در نهایت دو مخلوط به دست می‌آورید. یکی از آنها ترکیبی از چند مواد و دیگری تنها گوشت است.

دست‌های خود را بشویید و ظرفی بردارید. سپس گوشت را به همراه مخلوط پیاز و لپه و سیب زمینی را در آن ریخته و با یکدیگر مخلوط کنید. در نهایت از سبزی‌های معطر محلی همانند نعناع ، تره ، جعفری ، ترخون و … به این گوشت اضافه نموده و در نهایت گردوهای آسیاب شده را به آن اضافه کنید.

پس از آن تخم مرغ را با آن مخلوط کنید و به خوبی ورز دهید.

روغن را در ماهی‌تابه گرم نموده و قطعات یکسانی از گوشت را به صورت دایره‌ای در وسط ماهی‌تابه پهن کنید. در وسط شامی کباب‌ها سوراخی ایجاد کنید تا قسمت میانی نیز به خوبی پخته شود.

امتیاز دهید:
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (3 رای)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *