شامی بابلی

شامی بابلی

معمولاً شامی‌ها در هر شهری دستور پخت متفاوتی دارند. این بار قصد داریم تا شما را با پخت شامی بابلی آشنا کنیم تا با طرز تهیه این شامی مازندران آشنا شوید.

شامی بابلی
شامی بابلی

مواد اولیه برای تهیه شامی بابلی:

حدود ۲۵۰ گرم گوشت کافی است.

در مرحله بعد نصف لیوان لپه نیاز است.

سپس یک عدد پیاز را خرد کنید.

دو عدد سیب‌زمینی، سه عدد تخم‌مرغ و یک عدد گردو نیاز است.

سبزیجاتی که باید در داخل شامی بابلی از آنها استفاده کنید شامل جعفری، گشنیز، شنبلیله و تره است. در حدود یک قاشق غذاخوری نعنا و همچنین چهار حبه سیر را خرد کنید.

طرز تهیه شامی بابلی:

برای آنکه بتوانید شامی بابلی را تهیه کنید در ابتدا باید تمامی مواد را جداگانه را بپزید. در اولین بار می‌توانید سیب‌زمینی، پس از آن لپه خیس شده را بر روی شعله قرار دهید تا به خوبی پخته شوند.

سپس به سراغ گوشت بروید. کمی آب را به همراه ادویه جاتی شامل زردچوبه، فلفل، دارچین و همچنین پیاز را با هم مخلوط کنید و روی شعله قرار دهید تا این ترکیب به خوبی پخته شود. اجازه دهید تا آبی که برای پخته شدن گوشت به آن اضافه کردید به صورت کامل تبخیر شود.

حالا نوبت به چرخ کردن یا هم زدن کامل مواد غذایی له شده شامل سیب‌زمینی‌های پخته، گوشت، لپه و علاوه بر آن اضافه کردن گردو و سیر و سبزیجات خواهد بود. این مواد ترکیب شده را با یکدیگر مخلوط نموده و کاملاً له کنید.

سپس کمی نمک و فلفل را اضافه کنید.

حالا تخم‌مرغ‌ها را اضافه کنید.

حالا درون ماهی‌تابه کمی روغن بریزید و بگذارید کمی گرم شود. سپس مواد را به صورت دایره‌هایی درآورید و در ماهی‌تابه پهن نموده و اجازه دهید تا کاملاً سرخ شوند.

می‌توانید وسط شامی را به صورت حلقه‌ای باز کنید تا گرما به تمامی قسمت‌ها برسد.

وجود انواع سبزیجات در داخل این ترکیب می‌تواند مزه خوبی را به شامی بدهد و در نهایت وجود طعمی متفاوت برای شامی بابلی به همین علت است اما طعم اصلی شامی بابلی مربوط به سبزیجاتی است که در کوه‌های این منطقه وجود دارند که در زبان محلی به آنها اناریجه و زلنگ می‌گویند.

امتیاز دهید:
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (3 رای)

پاسخی را بگذارید