منوی دسته بندی

روستای تمین بهشتی سرسبز در کویر

شاید وجود مناطق روستایی به عنوان یک مقصد برای گردشگری از جذابیت بالایی برخوردار نباشد اما باید برخی از روستاها همانند تمین را بی‌نظیر دانست.

ساختار خاصی که در روستای تمین مشاهده می‌کنید تنها مختص همین روستا است و در جای دیگری نمونه‌ای از آن وجود ندارد.

روستای تمین را می‌توانید در شهرستانی با نام تفتان در نزدیکی کوه تفتان در استان سیستان و بلوچستان ببینید. این روستا بر روی قله‌ای قرار دارد، بنابراین آب‌و‌هوای خیلی خوبی دارد.

روستای تمین
روستای تمین

در روستای تمین می‌توانید از گرمای طاقت فرسای تابستان رهایی پیدا کنید، بنابراین بهترین فصل برای دیدن این روستا در همان فصل تابستان خواهد بود. علاوه بر آن چشمه‌هایی به صورت کاملاً جاری در این روستا وجود دارند و شاید یکی از علل خنکی آب‌و‌هوای این منطقه نیز باشد. ممکن است در بعضی مواقع به دلیل خشکسالی، آب این چشمه‌ها کم شده باشد. چشمه‌های آب معدنی که در روستای تمین می‌توان به چشمه آب موسی اشاره کرد به دلیل گوارا بودن آب و سالم بودن آن طرفداران خاص خود را دارد.

چمشه‌های آب در تمین
چمشه‌های آب در تمین

در روستای تمین علاوه بر جاذبه‌های گردشگری، خواهید توانست تا در مدت زمان بسیار محدودی از انواع میوه‌ها و محصولات کشاورزی تازه این روستا استفاده کنید و به عنوان یک سوغاتی به شهر خود ببرید. نوعی بادام کوهی در این روستا وجود دارد، همچنین گز و حتی انجیر کوهی هم برای سوغاتی توصیه می‌شود. طعمی که این محصولات به صورت تازه چیده شده دارند بسیار لذت بخش است.

روستا تمین در سیستان و بلوچستان
روستا تمین در سیستان و بلوچستان

مکان‌هایی که در این روستا به عنوان اهداف گردشگری از آنها یاد می‌شوند مانند قلعه تمین که البته به دلیل تغییرات آب‌و‌هوایی از ظاهر ابتدایی و زیبای خود خارج شده است. این قلعه با مساحتی در حدود ۳۰۰۰ مترمربع و با ارتفاع ۲۵ متر از سطح دره تمین مرکزی، بر روی صخره‌ای بلند قرار دارد و در ساخت آن از مصالح بومی سنگ و گل رس استفاده شده است. قلعه تمین حدود ۲۵۰ سال قدمت دارد. در حال حاضر تنها دیواره‌های قسمت شمالی و حدود ۵۰۰ مترمربع از فضای داخلی آن باقی مانده است.

در روستای تمین مردمان گذشته از نظر عبادت اولویت‌هایی داشتند. مکان‌هایی خاص برای عبادت عابدان نیز طراحی شده بود که با نام چله خانه یاد می‌شود. یعنی فرد در این مکان برای مدت چهل روز اخلاص را تجربه می‌نمود و غذای زیادی هم برای خوردن نداشت. تنها با خدای خویش راز و نیاز می‌کرد و از این دنیا فارغ بود. قبرستان تمین که به دلیل وجود شکل خاص در طراحی قبرها همواره جذابیت خاصی دارد.

قبرستان تمین
قبرستان تمین

دیدن چنین فضایی از نزدیک می‌تواند جذابیت خاص خود را داشته باشد.

آدرس روستای تمین

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 2 عدد و میانگین امتیازها 5]

یک نظر

  • نیلوفر گفت:

    سیستان و بلوچستان خیلی جای دیدنی داره. همه فکر میکنن امن نیست ولی امنیتش خوبه.

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *