منوی دسته بندی

تفریحی خاطره انگیز در دربند تهران

معرفی دربند

دربند تهران مانند درکه منطقه‌ای با آب‌و‌هوای خنک و مخصوص گردش‌های تابستانی محسوب می‌شود که می‌تواند لحظات خوشی را برای شما به وجود آورد. دربند نیز منطقه‌ای کوهستانی بوده و حالت قدیمی آن در برخی از کوچه و پس کوچه‌ها حفظ شده است.

متأسفانه هر چه که پیش می‌رویم این بافت‌ها در حال تخریب هستند و به جای آنها مکان‌هایی جدید با بافت شهری جایگزین شده‌اند.

دربند تهران
دربند تهران

مجسمه گروهبان شاه قدمی

در زمان ورود به منطقه دربند اولین چیزی که می‌تواند چشم شما را به خود جلب کند مجسمه‌ای است که در وسط یک میدان به نام سربند قرار گرفته و نمادی از کوهپیمایی برای کوهنوردان می‌باشد.

این مجسه گروهبان شاه قدمی است. گروهبان شاه قدمی در سال ۱۳۴۰ در عملیات مربوط به نجات سرنشینان هواپیمای آمریکایی سقوط کرده در قله زردکوه بختیاری به ارتفاع ۳۸۷۰ متر در سرمای ۳۰ درجه زیر صفر که موفق به نجات افراد آن شد، از رئیس‌جمهور وقت آمریکا (کندی) مدال لیاقت نیز دریافت کرد.

مجسمه گروهبان شاه قدمی در دربند
مجسمه گروهبان شاه قدمی در دربند

خوراکی‌ها در دربند تهران

افرادی که قصد دارند تا تمامی دیدنی‌های موجود در دربند را تماشا کنند بهتر است تا زمان یک روزه‌ای را صرف این مکان کنند زیرا از طلوع صبح تا شب‌های دربند زیبایی‌هایی خاص به همراه دارد که تنها با بودن در این مکان می‌توانید به آن پی‌ببرید، پس به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید تا پس از یک کوهپیمایی برای صرف ناهار به یکی از رستوران‌های دربند بروید که تخت‌هایی آهنی را در میانه رود قرار داده‌اند تا شما به صورت کامل حس بودن در طبیعت را داشته باشید. این تخت‌ها با ارتفاعی ساخته شدند که تنها چکه‌هایی از آب بر روی شما می‌ریزد که گرمای تابستان را از بین خواهد برد.

تخت‌های روی آب در دربند تهران
تخت‌های روی آب در دربند تهران

پس از صرف ناهار باز هم در میان کوچه پس کوچه‌های سنگ فرش شده این مکان چرخی بزنید و از تنقلاتی که وجود دارند خریداری نمایید. معمولاً بر اساس هر نوع فصلی می‌توان به مصرف ذرت بلال، لبو، باقالی و… پرداخت.

لواشک و آلوچه در دربند
لواشک و آلوچه در دربند

لواشک‌ها و آلوچه‌های جنگلی ترش و شیرینی که در این مکان وجود دارند یکی از لذت بخش‌ترین خوراکی‌ها می‌باشند. برخی سفر به دربند را تنها در شب خلاصه می‌کنند زیرا به محض غروب شدن آفتاب رنگین کمانی از چراغ‌ها این منطقه را در بر می‌گیرند که زیبایی منحصر به فردی را ایجاد می‌نمایند.

جگر فروشی در دربند
جگر فروشی در دربند

برای صرف وعده شام می‌توانید از جگرهای تازه استفاده کنید. در هر وعده خود حتماً دوغ‌های خنک محلی بنوشید.

تصاویر

چه تفریحاتی در دربند وجود دارند؟

پیاده‌روی، کوهنوردی، آبشار دوقلو، تله سیژ برای رفتن به ارتفاعات، انواع رستوران‌ها، سفره‌خانه‌ها، طبیعت و رودخانه زیبا.

دربند و درکه چه تفاوتی با هم دارند؟

دربند و درکه دارای طبیعتی زیبا، فضایی کوهستانی و مسیر کوه‌پیمایی، انواع کافه‌ و رستوران‌ هستند. دربند تهران بیشتر برای گردشگری و پیک‌نیک و است و کمتر برای کوهنوردی استفاده می‌شود.

آدرس دربند کجاست؟

محله دربند در نزدیکی میدان تجریش قرار دارد.

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 1 عدد و میانگین امتیازها 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *