منوی دسته بندی

خورشت چغرتمه

مرغ یکی از اصلی‌ترین مواد برای تهیه خورشت چغرتمه گیلان است. پس از آن حضور پیاز در این غذا عطر و بویی بسیار دلنشین را با خود به همراه خواهد داشت.

خورشت چغرتمه
خورشت چغرتمه

مواد اولیه برای تهیه خورشت چغرتمه

مرغ یک مرغ کامل

پیاز یک عدد بزرگ

تخم مرغ ۳ عدد

رب گوجه‌فرنگی یک قاشق از نوع غذاخوری

آرد یک قاشق از نوع سوپ خوری

آبغوره، فلفل، نمک، دارچین، زردچوبه و روغن به میزان لازم

طرز تهیه خورشت چغرتمه

آماده کردن مرغ

در ابتدا برای تهیه خورشت چغرتمه نیاز است تا مرغ به صورت کامل پخته شود. پس باید مرغ را به همراه یک یا دو لیوان آب و با اضافه کردن نمک و فلفل و پیاز بزرگ و همچنین زردچوبه بگذارید تا به خوبی بپزد. مرغ نباید با استخوان در داخل خورشت چغرتمه قرار داشته باشد، بنابراین بهتر است که پس از پخته شدن مرغ، استخوان‌ها را برداشته و در نهایت تکه‌های مرغ را توسط یک چاقو به حالت مربع شکل درآورید.

خورشت چغرتمه
خورشت چغرتمه

پختن پیاز

پیاز نباید به صورت آب‌پز باشد، باید از قبل این پیاز را خلال نموده و به خوبی سرخ نمایید و سپس در این ترکیب برای پخته شدن قرار دهید. حضور پیاز در داخل آب می‌تواند از بوی نامطبوع مرغ تا اندازه زیادی بکاهد.

در نهایت شما سسی خوشمزه حاوی آب مرغ به همراه پیاز خواهید داشت. این سس را به اندازه یک کاسه یا یک لیوان جدا کنید.

پختن مرغ

حالا نوبت به سرخ کردن خواهد رسید. ماهی‌تابه خود را با روغن و همچنین زردچوبه و نمک و فلفل به خوبی بر روی شعله ملایم داغ کنید و سپس رب گوجه‌فرنگی را در داخل آن بریزید. در همین حین اندکی دارچین را در ترکیب قرار دهید و کمی هم بزنید. حالا مرغ‌های مربعی خود را در این سس قرار داده تا کمی تفت داده شود و مزه سس به داخل مرغ نیز نفوذ پیدا کند. در نهایت آب مرغ را برای بیشتر شدن و خوشمزه شدن سس خود اضافه کنید.

افزودن تخم مرغ

مزه ترش این سس بسیار مهم است که می‌توانید با آبغوره، سس را ترش مزه کنید. در آخرین مرحله تخم مرغ‌ها را با یکدیگر مخلوط نموده و بر روی ترکیب مرغ به همراه سس بریزید تا زمانی که پخته شود. برای تزیین غذا حتماً از پیاز سرخ کرده استفاده نمایید.

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 1 عدد و میانگین امتیازها 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *