خورشت سیرابیج

خورشت سیرابیج

خورشت سیرابیج (به زبان محلی سیرواویج) خورشتی است که بسیار خوش طعم و مطبوع می‌باشد.

این خورشت در زمانی که برگ سیر تازه در بازارهای محلی گیلان موجود باشد، بسیار زیاد طبخ می‌شود زیرا برگ سیر تازه محدود به فصل پاییز بوده و به مدت چند ماه در بازار یافت می‌شود اما بعد از آن دیگر وجود نخواهد داشت. پس اگر دوست دارید که در تمام طول سال این غذای خوشمزه را طبخ کنید، بهتر است در فصل پاییز دسته سیرها خرد کرده و در فریزر قرار دهید.

خورشت سیرابیج
خورشت سیرابیج

خورشت سیرابیج بسیار ساده و در عین حال خوشمزه است. در زمان کم و با هزینه ناچیزی تهیه شده و باب سلیقه بسیاری از افراد هم می‌باشد.

مواد لازم جهت طبخ خورشت سیرابیج:

برگ سیر تازه ۳ دسته
تخم مرغ ۳ عدد
نمک ، فلفل ، زردچوبه و روغن مایع به میزان لازم

طرز تهیه سیرابیج:

در ابتدا باید برگ سیرها به خوبی شسته شده و گل و لای موجود در آنها را پاک کنید. سپس آنها را در قطعات کوچک با چاقو خرد می‌کنیم. البته باید به خاطر داشته باشید که بعضی از زنان قدیمی گیلان، زمانی این خورشت را تهیه می‌کردند که فصل سبزی گیجا باشد. گیجا نام یکی از سبزی های محلی در استان گیلان است که به آن گیجاواش هم گفته می‌شود. گویا ترکیب برگ سیر با گیجا طعم بی‌نظیر و متفاوتی به غذا خواهد داد.

در ادامه برگ سیرها را در درون ماهی‌تابه ریخته و با روغن تفت دهید. دقت کنید که سیرها نباید خیلی زیاد سرخ و سیاه بشوند زیرا طعم آنها تغییر کرده و تلخ می‌‌شوند.

سپس نوبت به اضافه کردن تخم مرغ‌ها می‌رسد. وقتی تخم مرغ‌ها را بر روی سیر می‌ریزید، خیلی هم نزنید زیرا بافت و انسجام تخم مرغ از بین می‌رود و شکل ظاهری سیرابیج تغییر می‌کند. کمی زمان نیاز است تا تخم مرغ‌ها پخته شوند و این غذا با بوی بی‌نظیرش برای مهمان‌ها سرو شود.

در کنار سیرابیج و برنج، برای تزیین سفره خود می‌توانید از یک کاسه ماست، کولی شور و همچنین تورب سفید محلی استفاده کنید.

امتیاز دهید:
در حال ارسال
بررسی کاربر
5 (3 رای ها)

ارسال یک پاسخ