خورشت باقلاقاتق

خورشت باقلاقاتق

خورشت باقلاقاتق گیلانی در کنار غذاهایی همچون میرزا قاسمی یکی از رایج‌ترین غذاها در گیلان محسوب می‌شود. طرز تهیه این غذا بسیار ساده می‌باشد و با اندکی صبر به یکی از خوشمزه‌ترین غذاها تبدیل خواهد شد.

خورشت باقلاقاتق
خورشت باقلاقاتق

مواد اولیه لازم برای خورشت باقلاقاتق برای ۴ نفر:

شوید از نوع خشک دو قاشق غذاخوری

سیر سه یا چهار حبه

پاچ باقلا رشتی (محلی) حدود صد گرم پاک شده

تخم مرغ چهار عدد

آب دو لیوان

نمک، فلفل، زردچوبه و روغن به میزان لازم

طرز تهیه خورشت باقلاقاتق:

باقالی مورد نظر برای تهیه باقالاقاتق باقالی است که تنها در استان گیلان قابل کشت می‌باشد و با طعمی تازه و بسیار مطبوع به سرعت پخته می‌شود. اما برای جلوگیری از نفاخ بودن و تسریع در روند پخت بهتر است تا حدود نیم روز قبل آنها را در آب قرار دهید. پوست باقالی باید از آن جدا شود.

در ابتدا نیاز به یک قابلمه بدون حضور آب دارید زیرا مرحله اول طبخ از نوع خشک می‌باشد. پس قابلمه خود را بر روی گاز قرار دهید و با شعله متوسط منتظر بمانید تا روغن در داخل آن به خوبی گرم شود. حالا می‌توانید باقالی‌های مورد نظر به همراه حبه‌های سیر خرد شده را در آن قرار دهید و پس از مدتی کوتاه ادویه جات و شوید را اضافه نمایید. منظور از ادویه جات استفاده به میزان لازم از نمک و فلفل و زردچوبه می‌باشد.

زمانی که ترکیب مورد نظر شما به خوبی مخلوط می‌شود حالا نوبت به اضافه کردن دو لیوان آب می‌رسد. به دلیل آنکه این غذا و مواد لازم برای تهیه آن برای چهار نفر در نظر گرفته شده و خورشت هم از نوع غلیظ خوشمزه‌تر می‌باشد، استفاده از این اندازه آب برای طبخ کافی خواهد بود. هر چه میزان آب در خورشت باقلاقاتق بیشتر شود، طعم مورد نظر را نخواهد داشت.

به قابلمه خود نگاه کنید، اگر باقالی شما به خوبی پخته شده پس زمان اضافه کردن تخم‌مرغ‌ها فرا رسیده است. تخم مرغ را شکسته و با زرده و سفیده در خورشت قرار دهید. به یاد داشته باشید که تخم‌مرغ‌ها باید به صورت کامل در ترکیب غذایی شما وجود داشته باشند.

امتیاز دهید:
در حال ارسال
بررسی کاربر
5 (3 رای ها)

ارسال یک پاسخ