منوی دسته بندی

ترشی کدو حلوایی چگونه درست میشود؟

یکی از انواع ترشیجات خانگی که می‌توان به آن اشاره کنیم، ترشی کدو حلوایی است. کدو حلوایی‌های تازه چیده شده در فصل سرد سال قابل خرید هستند. بنابراین برای آنکه کدوی شما به خوبی پخته شود می‌توانید در این فصل آنها را خرید کنید. می‌توانید این ترشی را در کنار خورش کدو حلوایی کرمانشاهی استفاده کنید.

مواد اولیه برای تهیه‌ ترشی کدو حلوایی

کدو حلوایی یک کیلوگرمی خریداری کنید. در کنار آن نیاز است تا یک عدد لیموترش تازه داشته باشید.

برای طعم‌دار کردن ترشی خود باید از یک چوب دارچین و همچنین ده عدد فلفل سیاه هم کمک بگیرید. بهتر است فلفل سیاه به شکل دانه تهیه شود.

برای ملس شدن طعم این ترشی باید دو پیمانه سرکه و حدود یک قاشق شکر هم داشته باشید. سپس مقداری نمک به همراه زنجبیل در داخل این ترشی بریزید.

طرز تهیه ترشی کدو حلوایی

برای آنکه بتوانید این ترشی خوشمزه را درست کنید، توصیه‌های ما در تهیه‌ کدو حلوایی این است که آنها را به صورت تازه خریداری کنید تا در زمان پخته شدن به مشکل بر نخورید. کدوهایی که تازه نباشند بسیار سفت هستند.

ترشی کدو حلوایی
ترشی کدو حلوایی

شستن لیمو و کدو

کدو و لیمو ترش را بشویید و در گوشه‌ای قرار دهید تا خشک شوند. دقت کنید که در ترشی کدو حلوایی نیاز به پوست لیمو داریم.

جوشاندن سرکه و نمک

یک ظرف مناسب بردارید و کمی سرکه به همراه نمک اضافه کنید و اجازه دهید تا به جوش آید. در آن زمان می‌توانید پوست لیمو خرد شده را به همراه ده دانه فلفل سیاه اضافه نمایید.

پس از جوش خوردن نوبت به آن می‌رسد که مواد و ادویه‌جات معطر دیگر یعنی زنجبیل به همراه دارچین را هم اضافه نمایید. در مرحله بعدی شکر را در این قابلمه می‌ریزید.

خرد کردن و پختن کدو حلوایی

کدو حلوایی باید به قطعات کوچک‌تر تقسیم شود. همچنین تمام اجزای اضافی شامل دانه‌ها را بیرون آورید. سعی کنید تا قطعه‌های آن به صورت مکعبی خرد شوند. این کدوها را در ظرف جداگانه‌ای بر روی حرارت قرار دهید تا کمی پخته شوند. حالا می‌توانید مایع تهیه شده را پس از سرد کردن به داخل آن بریزید.

ریختن ترشی در شیشه

برای تغییر طعم کدوها نیاز است تا حدود 15 دقیقه صبر کنید. حرارت برای پخت باید بسیار ملایم باشد تا کدوها نسوزد. کدوهای خود را پس از سرد شدن در شیشه تمیز بریزید اما دقت کنید که این کدوها تا انتها پر نشوند. در یک اندازه یک بند انگشتی فضا نیاز است تا کمی روغن مایع را بر روی آن اضاف کنید. درب آن را بسته و در یخچال قرار دهید.

زمان مصرف

پس از 24 ساعت ترشی کدو حلوایی شما آماده خوردن است اما برای تهیه‌ آن بهتر است مقدار کمی درست کنید زیرا کدو حلوایی پس از یک دوره 7 روزه در داخل سرکه از هم وا می‌رود و طعم ترشی تغییر پیدا خواهد کرد. بنابراین در حجم کم و به میزان نیاز خود تهیه کنید.

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 1 عدد و میانگین امتیازها 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *