منوی دسته بندی

باسترمه پلو

باسترمه پلو یکی از غذاهای معروف در شهر سرسبز گرگان در استان گلستان است که همواره افراد زیادی را برای چشیدن طعم و مزه با ظاهری زیبا به سوی خود جذب می‌کند.

باسترمه پلو
باسترمه پلو

این غذا در اقوام ترکمن در استان گلستان بیشتر دیده می‌شود و معمولاً آن را با ماهی خاصی به نام اوزون‌برون می‌پزند.

مواد اولیه برای باسترمه پلو

این مواد اولیه برای 4 نفر مناسب است.

برنجی که برای این غذا باید استفاده کنید، بهتر است از نوع محلی باشد و به ازای هر نفر یک پیمانه بریزید.

همان طور که گفته شد در کنار باسترمه پلو باید از ماهی ازون‌برون استفاده کنید که این ماهی به اندازه نیم کیلوگرم کافی خواهد بود. البته بر اساس اینکه هر فردی از اعضای خانواده شما چه میزانی از این ماهی را میل می‌کند، این میزان ماهی می‌تواند متفاوت باشد.

در مرحله بعدی نیاز است تا سه عدد سیب‌زمینی متوسط، سه عدد پیاز متوسط و همچنین یک پیمانه انار ترش دانه شده را آماده کنید.

برای طعم‌دار کردن غذای خود می‌توانید از نمک و فلفل هم استفاده کنید.

طرز تهیه باسترمه

برای درست کردن این غذا از دستور زیر استفاده کنید:

پختن برنج

برای تهیه این غذا باید از قبل برنج را خیس کنید. اگر عجله‌ای ندارید بهتر است تا از شب قبل این کار را انجام دهید اما اگر عجله دارید یک ساعت خیساندن هم برای بهتر پخته شدن آن کافی خواهد بود. حالا برنج را بر روی شعله گاز به همراه آب گرم و کمی نمک قرار دهید تا برنج به مرحله آبکش برسد. این زمان در حدود ده دقیقه خواهد بود.

ریختن سیب زمینی در قابلمه

سه عدد سیب‌زمینی متوسط تا بزرگ که بهتر است در یک اندازه باشند را پوست بگیرید. پس از آن می‌توانید این سیب‌زمینی‌ها را به حالت دایره‌‌ای درآورده و با ریختن کمی روغن در قابلمه، آنها را در داخل قابلمه قرار دهید یعنی به شکلی که کف قابلمه شما توسط سیب‌زمینی‌ها پوشیده شود.

حالا سه عدد پیاز متوسط تا بزرگ را به صورت حلقه‌ای برش دهید و بر روی سیب‌زمینی‌هایی که در کف قابلمه چیده شده‌اند بچینید.

آماده کردن ماهی

حالا ماهی اوزون‌برون را باید بر روی پیازهای حلقه‌ای به صورت فیله‌ای قرار دهید. در صورتی که در محل زندگی خود نمی‌توانید ماهی اوزون‌برون را پیدا کنید، استفاده از انواع دیگر ماهی‌ها ایرادی ندارد اما به شرطی که ماهی‌هایی که استفاده می‌کنید استخوانی نباشند.

ماهی اوزون برون
ماهی اوزون برون

ریختن انار روی غذا

در مرحله بعدی نوبت به دانه‌های انار می‌رسد. این دانه‌های انار از نوع ترش مزه هستند و شما می‌توانید آن را بر روی ماهی ریخته و در نهایت برنج خود را بر روی این ماهی بریزید. کمی آب بر روی این ترکیب بریزید. البته این میزان آب در حد چند قاشق کافی خواهد بود.

پختن باسترمه پلو

سپس برای طعم‌دار شدن غذای اصلی می‌توانید از نمک و فلفل استفاده کنید.

در نهایت باید از برنجی که در حالت آبکش بوده، بر روی آن ریخته و کمی هم روغن برای چرب‌تر شدن آن اضافه نماییم. حالا درب را قرار داده و حرارت گاز را بر روی ملایم قرار دهید تا حدود یک ساعت بعد باسترمه پلو پخته شود و طعم اصلی خود را حفظ نماید.

به این نکته دقت کنید که ترکیب اصلی باسترمه پلو به گونه‌ای است که نباید بسیار ترش شود. بنابراین در صورتی که دانه‌های انار بسیار ترش هستند و شما این دانه‌ها رابه غذای خود اضافه کرده‌اید، یکی از بهترین راه حل‌ها استفاده از چند قاشق شکر خواهد بود تا طعم ملایمی را به غذا بدهد.

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 4 عدد و میانگین امتیازها 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *