اناربیج غذای سنتی گیلان

اناربیج غذای سنتی گیلان

اناربیج گیلانی خورشتی مشابه خورشت فسنجان می‌باشد که تنها در برخی از مواد با آن تفاوت دارد. به اناربیج، فسنجان گیلانی هم می‌گویند.

اناربیج گیلانی
اناربیج گیلانی

مواد اولیه برای تهیه خورشت اناربیج برای ۴ نفر:

پیاز دو عدد

گردو حدود ۲۰۰ گرم

گوشت چرخ کرده به صورت قلقلی ۴۰۰ گرم

سبزیجات معطر حدود نیم کیلوگرم به صورت خرد شده (شامل جعفری، گشنیز، چوچاق، نعناع و خالواش)

نمک، فلفل، زردچوبه و رب انار به میزان لازم

طرز تهیه خورشت اناربیج:

در ابتدا باید به گوشت بپردازید. گوشت شما از نوع چرخ شده می‌باشد که باید به همراه سبزیجات معطر همانند نعناع و پیاز که به صورت رنده شده درآمده است، در ماهی‌تابه کمی تاب داده شود تا در داخل خورشت از هم جدا نشود.

سپس سبزیجات باقی مانده را به خوبی خرد نمایید. پس از آن گردویی که برای این کار در نظر گرفته‌اید را به خوبی خرد کنید. بهتر است گردو از نوع خورشتی باشد تا روغن خوبی برای غذای شما به همراه داشته باشد. اگر گردوی شما از نوعی است که روغن زیادی از آن به دست نمی‌آید می‌توانید از چند راهکار برای افزایش روغن استفاده نمایید. در ابتدا قبل از قرار دادن گردو کمی آنها را تفت دهید و همچنین در حین پختن مواد می‌توانید از تکه‌های یخ در داخل غذا نیز استفاده کنید.

حالا نوبت اضافه کردن رب انار و زردچوبه به مغز گردوی له شده می‌باشد. به یاد داشته باشید که مغز گردو باید کاملاً آسیاب شود و حتی ذره‌ای از آن زیر دندان حس نشود. کمی آب بر روی مواد بریزید و در قابلمه‌ای قرار دهید. آب را بیش از اندازه نریزید زیرا کم شدن آب خورشت کار بسیار سختی خواهد بود. زمانی که گردوی شما به حالت جوش در می‌آید و روغن خوبی بر روی خورشت مشاهده می‌شود، نوبت به اضافه کردن گوشت‌های قلقلی خواهد بود.

شما می‌توانید برای خوش عطر شدن و مزه‌دار شدن خورشت اناربیج خود از سبزیجات معطر حدود نیم ساعت قبل از خاموش کردن خورشت نیز استفاده نمایید. این زمان برای حفظ خواص سبزی بسیار مناسب می‌باشد.

ویدئوی آموزشی طرز تهیه اناربیج:

این ویدئو توسط شبکه جام‌جم تهیه شده است.

امتیاز دهید:
در حال ارسال
بررسی کاربر
5 (3 رای ها)

ارسال یک پاسخ