اطلاعیه‌ها

تصاویر

شهر ساوه در استان مرکزی شهری با اقلیم خشک و قدمت ۱۰۰۰ ساله از دیرباز به شهر انارهای درشت و شیرین مشهور بوده است. این شهر از جمله شهرهای توریستی ایران با جاده‌ای بسیار زیبا میباشد که مناطق گردشگری بسیاری را در خود جای داده است. آثار تاریخی بسیاری مربوط به دوره سلجوقیان در این شهر وجود دارد.
این شهر از قدیمی‌ترین شهر استان مرکزی، شهر شهید چمران و شهید حسین فهمیده است.

 

گنبد چهار سوق ساوه:

این گنبد یکی از اماکن تاریخی در شهر ساوه است که حدود ۵ قرن قدمت دارد. هم اکنون به عنوان موزه مردم شناسی از این بنای تاریخی استفاده می‌شود اما بنای اولیه در دوران صفویه ساخته شده است.

گنبد چهارسوق ساوه

گنبد چهار سوق ساوه

 

این گنبد از بیرون دارای ساختار دوازده ضلعی و از درون دارای ساختار مدوری شکل است. این گنبد در گذشته به عنوان تکیه و محل برگزاری مراسم مذهبی و همچنین به عنوان زورخانه و محلی برای انجام ورزش‌های باستانی نیز استفاده شده است.

این بنا در سال ۱۳۶۵ در فهرست ملی آثار ایران به ثبت رسید. از قدیمی ترین آثاری که در این موزه به چشم می‌خورد می‌توان به ظروف سفالی بسیار قدیمی مربوط به ۴ تا ۵ هزار سال پیش، سکه‌های قدیمی و نسخ کهن مربوط به ۲۰۰ سال پیش و اشیایی دیگر اشاره نمود.

Get Directions

  show options

 


پارک جنگلی ساوه:

پارک جنگلی شهید چمران به مساحت ۱۰۷ هکتار که در جنوب غربی ساوه و در مجاورت جاده کمربندی همدان و در کنار شهرک حاج بلوک واقع شده است.

پارک جنگلی ساوه

پارک جنگلی ساوه

 

درختانی از قبیل کاج تهران، گل ابریشم، اقاقیا، سرو خمره ای، سرو نقره ای، ارغوان، زبان گنجشک، توت، پسته و زیتون در این پارک وجود دارند.

Get Directions

  show options

 


مسجد جامع ساوه:

این مسجد از اماکن قدیمی به حساب می‌آید و ۱۰۰۰ سال قدمت دارد. این مسجد از اولین مساجد ساخته شده بعد از ورود اسلام به ایران است.

مسجد جامع ساوه

مسجد جامع ساوه

 

معماری اولیه آن به صورت شبستانی بوده که در طول سال‌های متمادی به شکل امروزی درآمده است. نقش‌ها، طرح‌ها و خطوط استفاده شده در معماری این مسجد همگی نشان از هنر هنرمندان در زمان سلجوقیان دارد.

Get Directions

  show options

 


باغ‌های انار:

یکی از قسمت‌های جالب سفر، گشت و گذار در لابه لای درختان انار این شهر است.

باغ انار ساوه

باغ انار ساوه

 

میوه مناطق گرمسیری که از درختان کوچکی با حداکثر ارتفاع ۶ متر به وجود می‌آید. بهترین سوغاتی که از این شهر می‌توانید با خود ببرید همین انار است.


Get Directions

  show options

 

امتیازدهی:
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)
افزودن به علاقه‌مندی‌ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *