گردش در شهر ساوه استان مرکزی

گردش در شهر ساوه استان مرکزی

شهر ساوه در استان مرکزی شهری با اقلیم خشک و قدمت ۱۰۰۰ ساله از دیرباز به شهر انارهای درشت و شیرین مشهور بوده است. این شهر از جمله شهرهای توریستی ایران با جاده‌ای بسیار زیبا می‌باشد که مناطق گردشگری بسیاری را در خود جای داده است. آثار تاریخی بسیاری مربوط به دوره سلجوقیان در این شهر وجود دارد.

این شهر از قدیمی‌ترین شهر استان مرکزی، شهر شهید چمران و شهید حسین فهمیده است.

گنبد چهار سوق ساوه:

این گنبد یکی از اماکن تاریخی در شهر ساوه است که حدود ۵ قرن قدمت دارد. هم اکنون به عنوان موزه مردم شناسی از این بنای تاریخی استفاده می‌شود اما بنای اولیه در دوران صفویه ساخته شده است.

گنبد چهار سوق ساوه
گنبد چهار سوق ساوه

این گنبد از بیرون دارای ساختار دوازده ضلعی و از درون دارای ساختار مدوری شکل است. این گنبد در گذشته به عنوان تکیه و محل برگزاری مراسم مذهبی و همچنین به عنوان زورخانه و محلی برای انجام ورزش‌های باستانی نیز استفاده شده است.

این بنا در سال ۱۳۶۵ در فهرست ملی آثار ایران به ثبت رسید. از قدیمی‌ترین آثاری که در این موزه به چشم می‌خورد می‌توان به ظروف سفالی بسیار قدیمی مربوط به ۴ تا ۵ هزار سال پیش، سکه‌های قدیمی و نسخ کهن مربوط به ۲۰۰ سال پیش و اشیایی دیگر اشاره نمود.

Get Directions

  show options

پارک جنگلی ساوه:

پارک جنگلی شهید چمران به مساحت ۱۰۷ هکتار که در جنوب غربی ساوه و در مجاورت جاده کمربندی همدان و در کنار شهرک حاج بلوک واقع شده است.

پارک جنگلی ساوه
پارک جنگلی ساوه

درختانی از قبیل کاج تهران، گل ابریشم، اقاقیا، سرو خمره‌ای، سرو نقره‌ی، ارغوان، زبان گنجشک، توت، پسته و زیتون در این پارک وجود دارند.

Get Directions

  show options

مسجد جامع ساوه:

این مسجد از اماکن قدیمی به حساب می‌آید و ۱۰۰۰ سال قدمت دارد. این مسجد از اولین مساجد ساخته شده بعد از ورود اسلام به ایران است.

مسجد جامع ساوه
مسجد جامع ساوه

معماری اولیه آن به صورت شبستانی بوده که در طول سال‌های متمادی به شکل امروزی درآمده است. نقش‌ها، طرح‌ها و خطوط استفاده شده در معماری این مسجد همگی نشان از هنر هنرمندان در زمان سلجوقیان دارد.

Get Directions

  show options

باغ‌های انار:

یکی از قسمت‌های جالب سفر، گشت‌و‌گذار در لابه‌لای درختان انار این شهر است. انار ساوه از بهترین و معروف‌ترین انارهای ایران است.

انار ساوه
انار ساوه

میوه مناطق گرمسیری که از درختان کوچکی با حداکثر ارتفاع ۶ متر به وجود می‌آید. بهترین سوغاتی که از این شهر می‌توانید با خود ببرید همین انار است.

شهر ساوه

Get Directions

  show options
امتیار دهید:
در حال ارسال
بررسی کاربر
5 (1 رای)

ارسال یک پاسخ