منوی دسته بندی

گردشگری خوراک

گردشگری خوراک یا گردشگری غذا در واقع یکی از مواردی است که می‌تواند باعث جذب توریست و گردشگر به یک منطقه خاص شود.

گردشگری خوراک که در لاتین به صورت Gastronomy Tourism یا Culinary tourism شناخته می‌شود، واژه‌ای یوانی است. گفته می‌شود در حدود دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی، گردشگری خوراک تنها به این صورت شناخته شده بود که مسافران برای خوردن غذایی خاص به یک منطقه خاص سفر می‌کردند.

گردشگری خوراک
گردشگری خوراک

چیزی که این روزها باعث اهمیت صنعت گرشگری خوراک می‌شود گستردگی آن است که به فرهنگ و عادت‌های غذایی و شیوه مصرف، در مناطق مختلف جغرافیای اشاره دارد. این شیوه مصرف غذا می‌تواند شامل زمان، مکان و دلیل مصرف غذا باشد.

تعریف گردشگری خوراک

گردشگری خوراک یا گردشگری غذایی را می‌توان به عنوان یک پدیده اجتماعی معرفی کرد که به طور معمول با یک بازدید کلی از مراحل و نحوه تهیه غذا همراه است. این بازدید شامل آشنایی با انواع خوراکی و نوشیدنی، بررسی میکروبیولوژی مواد خوراکی، بازدید از مزارع کاشت و پرورش مواد گیاهی و گوشتی و نحوه عرضه آن به بازار نیز می‌شود. در واقع هر کسی که به هر شکلی با غذا سر و کار دارد، قسمتی از گردشگری غذایی محسوب می‌شود.

تاثیرات آن بر روح و روان

شاید در نگاه نخست، گردشگری خوراک تنها بتواند بر روی جسم انسان تاثیرات مثبت داشته باشد اما این مبحث از گردشگری نیز می‌تواند تاثیرات بسیار مثبتی بر روح و روان انسان‌های مختلف داشته باشد. به عنوان مثال آشنا شدن با عادت‌های غذایی مناطق مختلف جغرافیایی می‌تواند برای گردشگران بسیار جالب باشد.

جالب است بدانید گفته می‌شود که آشنایی با غذا و رژیم‌های غذایی جدید، می‌تواند بیشتر از جسم، بر روح و روان انسان تاثیرات مثبت ایجاد کند. گفته می‌شود که آشنایی با غذای جدید می‌‌تواند در افراد مختلف هیجان مثبت ایجاد کند.

تاثیر گردشگری خوراک بر فراموش نشدن فرهنگ نیاکان

یکی از مهم‌ترین مسائلی که نیاز است به آن توجه داشته باشیم، فراموش نشدن فرهنگ نیکان است. در واقع ما باید بتوانیم با کمک روش‌های مختلف به فراموش نشدن تاریخ کمک کنیم. یکی از مواردی که می‌تواند به ما کمک کند تا فرهنگ و عادت گذشته خود را فراموش نکنیم، مبحث غذا و خوراک است.

نکته مهمی که در این مبحث گردشگری وجود دارد این است که می‌تواند باعث شود تا تمام مناطق جغرافیایی با کمک فرهنگ خوراک و غذایی که به گردشگران ارائه می‌دهند، به فراموش نشدن فرهنگ نیاکان خود کمک کنند.

نکته دیگری که در مورد گردشگری غذا وجود دارد این است که گاهی گردشگری خوراک می‌تواند برخی از مکان‌های تاریخی و خوراک‌های سنتی و قدیمی را با هم مرتبط کند. به عنوان مثال یک رستوان قدیمی که در آن یک خوراک ویژه ارائه شده، ممکن است امروز با ایجاد تغییرات کوچک و حفظ فضای سنتی خود، همان خوراک‌های قدیمی و خاص را ارائه دهد.

گفته می‌شود ایجاد ارتباط میان مکان سنتی و غذای سنتی همیشه با توجه و استقبال خوبی رو به رو می‌شود. به همین دلیل امروزه در بسیاری از مناطق جغرافیایی، حتی در ایران تلاش می‌شود تا با حفظ آثار و بافت سنتی و مرتبط کردن آن با فرهنگ غذایی، به جذب گردشگران خوراک کمک شود.

گردشگری خوراک در ایران

ایران یکی از کشورهایی است که قدرت بسیار بالایی در جذب گردشگر دارد. همچنین داشتن غذاهای متنوع در ایران یکی از مواردی است که به شکل‌گیری گردشگری خوراک کمک کرده است. گفته می‌شود که حدود ۸۰۰ نوع غذای مختلف از قلیم‌های مختلف در ایران وجود دارند که نام و تاریخچه بسیاری از آنها در کتاب آشپزی وجود دارد.

در برخی از شهرهای تاریخی ایران مانند شیراز، یزد، اصفهان و برخی شهرهای دیگر که دارای بافت سنتی و تاریخی بسیار با ارزشی هستند، گردشگری خوراک رونق بسیار خوبی پیدا کرده است. به عنوان مثال در شهر شیراز و در مناطقی که خانه‌های سنتی بسیار زیبایی قرار دارند، چای‌خانه و رستوران‌های سنتی بسیار زیادی راه‌اندازی شده‌اند که باعث افزایش توریست و گردشگر در این مناطق شده است.

غذاها و خوراکی‌های ایرانی

ما غذاها و خوراکی‌های ایرانی به همراه طرز تهیه آنها را برای شما جمع‌آوری کردیم.

غذاها و خوراکی‌های ایرانی
غذاها و خوراکی‌های ایرانی
به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 3 عدد و میانگین امتیازها 5]