منوی دسته بندی

کمک برای جذب همیار کوه هوا در استان فارس

تور این پرشیا در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود اقدام به حمایت از پروژه «جذب همیار کوه هوا در استان فارس» توسط انجمن نذرطبیعت کرده است.

کمک برای جذب همیار کوه هوا در استان
کمک برای جذب همیار کوه هوا در استان فارس

منطقه شکار ممنوع کوه هوا و تنگ‌خور با وسعت ۱۲۹۶۵۸ هکتار در جنوب شرقی استان فارس و در حوزه شهرستان‌های لامرد (شمال غرب، شمال و شمال شرق بخش علامرودشت)، گراش (دهستان فداغ) و خنج (بخش محمله) واقع شده‌ است. محدوده مذکور در در فاصله ۸۰ کیلومتری شمال شهر لامرد و ۶۵ کیلومتری جنوب غربی و غرب خنج قرار دارد و تحت مدیریت اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لامرد می‌باشد.

کنار، استبرق، کلخنگ، بادام وحشی، کیکم، بن، انواع گون و گونه‌های مرتعی و گیاهان داروی (به‌ویژه آنغوزه) از پوشش گیاهی منطقه به‌شمار می‌رود.

پستانداران منطقه شامل: قوچ و میش لارستانی، کل و بز، گراز، تشی، خرگوش، خرس، پلنگ، کفتار، گرگ، روباه و پرندگان شامل: کبک، تیهو، قمری، کبوتر جنگلی، بلبل خرما، چکاوک کاکلی، زنبورخور، کوکر، دلیجه، هدهد، سهره، زاغی، دم‌جنبانک، کمرکولی و هوبره و چهار گونه افعی شاخدار، گرزه، افعی سیاه و افعی جعفری.

این منطقه یکی از بهترین و بکرترین زیستگاه‌های استان فارس برای گونه ارزشمند قوچ و میش لارستان به‌شمار می‌رود.

قوچ و میش لارستان
قوچ و میش لارستان

طی سال‌های گذشته با توجه به نبود محیط‌بان کافی و وسعت زیاد، آمار شکار غیرمجاز باعث شده بود گونه با ارزش قوچ لارستان به مرز انقراض برسد که خوشبختانه با تعامل سازنده محیط‌بانان و جوامع محلی مردم محلی به ویژه شکارچیان به اهمیت حفظ این گونه پی‌بردند.

انجمن زمین و زندگی علامرودشت با هدف حفاظت از طبیعت کوه هوا در این راستا توسط جوانان منطقه تأسیس گردید و طی آن با ساخت چندین آبشخور حیات وحش، آموزش جوامع محلی، جذب شکارچیان نادم و بهره‌گیری از تجربیات آنان و… قدم بزرگی در این راه برداشته است.

محیط‌بانان و همیاران محیط زیست لار
محیط‌بانان و همیاران محیط زیست لارستان

در این راستا دو نفر از شکارچیان محلی که با شکار ارتزاق می‌کردند به عنوان همیار کوه هوا جذب شدند و با پرداخت دستمزد ماهانه ضمن پایان یافتن شکار کمک شایانی به امنیت منطقه کرده‌اند که گواه این امر افزایش آمار حیات وحش کوه هوا است که پنج سال پیش در خطر انقراض بود اما در آخرین سرشماری جمعیت قوج و میش و کل و بز به بیش از هزار رأس رسیده است.

انجمن نذرطبیعت قصد دارد با کمک دوست‌داران محیط‌زیست نسبت به تقبل حقوق ماهانه یک همیار بومی اقدام نماید. دستمزد ماهانه این همیار یک میلیون و پانصد هزار تومان (برای سال 1398) و در مجموع یک سال 18 میلیون تومان خواهد بود.

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 3 عدد و میانگین امتیازها 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *