منوی دسته بندی

عمارت شاپوری شیراز

شهر شیراز یکی از نقاط ایران است که با داشتن مکان‌های طبیعی و تاریخی بسیار زیاد، تبدیل به یکی از قطب‌های گردشگری ایران شده است. یکی از مواردی که شهر شیراز را متفاوت از سایر نقاط ایران کرده است، وجود باغ‌های بسیار زیبا است که همه آنها دارای تاریخچه‌ای کهن هستند. یکی از مکان‌های تاریخی بسیار جذاب و دیدنی شیراز عمارت شاپوری است که قدمت آن به دوران حکومت پهلوی بر می‌گردد.

عمارت شاپوری شیراز
عمارت شاپوری شیراز

از ویژگی‌های عمارت تاریخی شاپوری می‌توان به ترکیب معماری قدیمی و یک باغ کوچک زیبا اشاره کرد، که باعث شده تا گردشگران بسیار زیادی از سرتاسر ایران و جهان، برای بازدید از عمارت شاپوری به شهر شیراز سفر کنند.

تاریخچه عمارت شاپوری

گفته می‌شود که عمارت شاپوری در حدود سال‌های 1310 شمسی طبق طرح ابوالقاسم مهندسی، که معمار شناخته شده و توانمندی در آن دوران بود، طراحی و ساخته شد.

پس از ساخت این عمارت، یک تاجر بزرگ شیرازی با نام عبدالصاحب شاپوری به همراه خانواده خود تا اوایل دهه 70 هجری شمسی در عمارت شاپوری ساکن شدند، اما پس از آن این بنای باشکوه به صورت متروکه درآمد و دیگر کسی در آن سکونت نداشت.

در نهایت در سال 1378 شمسی باغ شاپوری توسط میراث فرهنگی استان فارس از خانواده شاپوری خریداری شد و پس از آن نیز در لیست آثار تاریخی ایران به ثبت رسید.

معماری عمارت شاپوری

مساحت باغ شاپوری حدود 4635 متر مربع و زیربنای آن که از دو طبقه تشکیل شده است حدود 840 متر مربع مساحت دارد. معماری باغ شاپوری ترکیبی از معماری ایرانی و اروپایی است، که گفته می‌شود که این سبک از معماری از زمان قاجار در ایران رواج پیدا کرده است.

پس از ورود به باغ برای رسیدن به ساختمان نیاز به چرخش 90 درجه است. البته ورودی کاملاً به شکل قرینه طراحی و راه‌اندازی شده است.

از بخش‌های جذاب و جالب این عمارت از دیدگاه معماران، بالکن بزرگی است که در جلوی ساختمان قرار دارد. گفته می‌شود که این بالکن تغییر سبک معماری در ایران را نشان می‌دهد که به نوعی سبکی متعارف از معماری در ساخت این بنا به کار رفته است.

از دیگر ویژگی‌های معماری عمارت شاپوری مربوط به مسیر راه پله‌ها است. البته عمارت شاپوری در مقایسه با سایر بناهای تاریخی، دارای سبک متفاوتی است که در اصطلاح به آن سبک ایرانی-اروپایی می‌گویند.

بر روی ستون‌های این عمارت، نقش نگاره‌هایی با طرح هخامنشی وجود دارد که جلوه این بنا را دوچندان کرده است.

در وسط باغ شاپوری نیز یک حوض بسیار بزرگ وجود دارد که به شکل یک گل پنج‌پر است و در اطراف آن درختان خرما، انجیر، انار، نارنج، افرا و سرو وجود دارند.

رستوران و کافی شاپ شاپوری

رستوران و کافی شاپ شاپوری
رستوران و کافی شاپ شاپوری

در حال حاضر باغ شاپوری به عنوان رستوران سنتی و کافی‌شاپ، میزبان گردشگران و مهمانان داخلی و خارجی است. در رستوران سنتی شاپوری غذاهای سنتی ایرانی و شیرازی سِرو می‌شود که از ویژگی‌های این عمارت باشکوه تاریخی است.

شماره تلفن عمارت شاپوری چند است؟

شماره تلفن این مکان 07132347491 است.

عمارت شاپوری در کجا واقع شده است؟

این عمارت در شهر شیراز، خیابان زند، خیابان انوری واقع شده است. بازدیدکنندگان می‌توانند با اتوبوس، مترو، خودرو شخصی و یا دوچرخه به سمت این مکان حرکت کنند.

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 8 عدد و میانگین امتیازها 5]

‫2 نظر

  • مینا گفت:

    کافه عمارت شاپوری خوبه. عید رفتیم راضی بودیم ولی یکم شلوغ بود

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *