حمایت از پروژه خشکسالی ۱۴۰۱

حمایت از پروژه خشکسالی ۱۴۰۱

تور این پرشیا در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود اقدام به حمایت از پروژه «خشکسالی ۱۴۰۱» توسط انجمن نذرطبیعت کرده است.

حمایت از پروژه خشکسالی 1401
حمایت از پروژه خشکسالی ۱۴۰۱

خشکسالی شدید سال ۱۴۰۰ نیز بر زیستگاه‌های حیات وحش غلبه کرده و باعث شده از زیستگاه‌هایشان آواره و به دنبال علوفه به مناطق ناامن مهاجرت کنند و به دامان مرگ بروند.

آمارهای منتشره از سوی منابع رسمی نشان از آن دارد که وضعیت بارشی ایران در سال آبی جاری (ابتدای مهرماه ۱۴۰۰ تا آخر شهریور۱۴۰۱) در مقایسه با دوره بلندمدت با کاهش ۲۶ درصدی همراه است و بر همین اساس وزیر نیرو امسال را سال سخت خشکسالی ارزیابی کرده است.

اکنون استان‌های کرمانشاه، ایلام، شرق لرستان، خراسان رضوی و خراسان شمالی و گلستان درگیر خشکسالی شدید هستند.

بی‌آبی امسال حیات وحش را بیشتر از همیشه تهدید می‌کند و در منطقه حفاظت شده کولگ ایلام پوشش گیاهی حتی در برخی مناطق از بین رفته است و به صفر رسیده و آهوها، قوچ و میش‌ها و کل و بزها برای رفع عطش و گرسنگی به مزارع کشاورزی و محدوده مناطق مسکونی پناه می‌برند. نه تنها وحوش علفخوار بلکه بی‌آبی تداعی مرگ برای سایر گونه‌های حیات وحش از جمله گوشتخواران، سگ‌سانان و گربه‌سانان و همچنین پرندگان و خزندگان است.

خشکسالی‌های فراگیر، اثرات مستقیم و غیر مستقیم بر مناطق محیط زیستی داشته از جمله اینکه تولید گیاهی (علوفه) و منبع غذایی حیات وحش به شدت کاهش یافته است و حتی در برخی مناطق به صفر رسیده است. منابع آبی نیز بر اثر خشکسالی‌های پی در پی رو به خشکی می‌رود و سختی تأمین آب پایدار برای حیات وحش را دو چندان می‌کند.

ورود و چرای دام‌های اهلی و استفاده مشترک دام‌ها از آبشخورهای حیات‌وحش، وحوش منطقه را با بیماری‌ های مشترک درگیر می‌کند.

انجمن نذرطبیعت در این پروژه قصد دارد به چندین منطقه علوفه ارسال کند و تعدادی آبشخور بسازد.

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها ۱ عدد و میانگین امتیازها ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.