منوی دسته بندی

سفری به یاد ماندنی در آبشار شیوند کارون

آبشار شیوند کارون یکی از دیدنی‌ترین آبشارهایی است که در کارون با آن روبه‌رو خواهید شد.

معمولا پیدا کردن جاهای دیدنی و خوش آب‌و‌هوا در استان‌های شمالی و توریست‌پذیر کاری آسان است اما پیدا کردن چنین زیبایی‌هایی در گرمای خوزستان شاید به کاری سخت تبدیل شود.

مکانی که آبشار شیوند کارون در آن قرار گرفته در شهر ایذه یکی از شهرهای بسیار زیبای خوزستان است. دریاچه‌ای که سد کارون در آن قرار گرفته در این شهر در یکی از بخش‌ها واقع شده و به دلیل تقسیم‌بندی سد کارون، آبشار شیوند در کارون ۳ جای گرفته و شما می‌توانید این آبشار را در این مکان مشاهده نمایید و از خنک شدن ناگهانی هوا به دلیل ریخته شدن قطرات آب بر روی خود حیرت زده شوید.

آبشار شیوند کارون
آبشار شیوند کارون

بهترین فصل برای سفر به ایذه با توجه به گرمی که هوای آنجا دارد، در فصل‌های نسبتاً خنک مانند پاییز و بهار است.

در مسیری که آبشار شیوند در انتهای آن قرار دارد در نهایت به اسکله رکعت خواهید رسید که تا پیش از آن از تونل‌هایی زیبا دیدن نموده و همچنین از پل‌هایی که بر روی دریاچه قرار دارند عبور خواهید کرد. در مسیر این امکان وجود دارد که از مکان‌های خاص دیدن کنید و همچنین تصاویری را هم به ثبت برسانید. مسیر آبشار شیوند از شهر ایذه تنها چند کیلومتر فاصله دارد و پس از حدود یک تا دو ساعت راه به آن خواهید رسید.

این زمان می‌تواند برای شما متغیر باشد زیرا زمانی که در اسکله رکعت قرار می‌گیرید باید دو راه را برای خود انتخاب نمایید. یکی از راه‌ها که هر دوی آنها هم با روش دریایی هستند با استفاده از قایق‌هایی تندرو و دیگری با سرعتی کمتر است. این قایق‌هایی که کمی بزرگ‌تر هستند و معمولاً سرعت کمتری هم دارند یدک‌کش هستند، گاهی اوقات تمامی مسیر را بدون هزینه شما را به مقصد می‌رساند. علاوه بر آن در صورتی که قصد دارید وسیله نقلیه خود را به سمت دیگر این اسکله یعنی در نزدیکی آبشار شیوند منتقل کنید از طریق بارج امکان‌پذیر است.

اختلاف زمانی برای قایق‌های تندرو و بارج حدود ۴۰ دقیقه است یعنی این مسیر نسبتا طولانی با قایق تندرو در ۴۰ دقیقه و با قایق‌های یدک‌کش در حدود ۸۰ دقیقه طی خواهد شد. برای استفاده از این قایق‌ها نیاز است تا مبلغی را پرداخت نمایید.

استفاده از قایق برای رسیدن به آبشار شیوند
استفاده از قایق برای رسیدن به آبشار شیوند

در مسیری که به آبشار شیوند منتهی می‌شود یک مسیر دریاچه‌ای را طی خواهید کرد که به جز آب در اطراف خود کوه و درختان را هم نظاره‌گر هستید. خنکی هوایی که در این مکان احساس می کنید یکی از لذت‌های بسیار خوب در سفر شما است. درختانی که در اطراف خود مشاهده می‌کنید درختانی هستند که به باغ‌های اطراف دریاچه تعلق دارند و برخی از آنها میوه می‌دهند.

برای دیدن آبشار باید از تنگه (راهی که تنگ بوده و در مسیر دریاچه قرار گرفته) عبور کنید. این تنگه، قاسمی نامیده می‌شود و پس از عبور از این تنگه گویی از دالانی که به بهشت می‌رسد عبور کرده‌اید.

هنوز لذت‌های سفر شما به آبشار شیوند به اتمام نرسیده و باید مسیری ناهموار را طی کنید که تقریبا عبور از آن با پای پیاده کار سختی است. بنابراین می‌توانید از وسایل نقلیه مخصوص این راه‌ها استفاده کنید که در ایران با نام نیسان شهرت دارد بهره ببرید و خود را به مقصد برسانید. با جمع خانواده یا دوستان خود در پشت نیسان بایستید و پس از تکان خوردن‌های مداوم و عبور از این مسیر سخت به آبشاری زیبا خواهید رسید. این مسیر تنها دو کلیومتر می‌باشد.

استفاده از نیسان برای رسیدن به آبشار شیوند
استفاده از نیسان برای رسیدن به آبشار شیوند

مسیر شما دو کیلومتر است. با نیسان تا جایی خواهید رسید اما پس از آن شما باید با پای خود ادامه مسیر را طی کنید. این مسیر به صورت سربالایی بوده و باید کوهنوردی را هم به لذت‌های سفر خود اضافه کنید و از این مسیر عبور کنید تا در نهایت به آبشار شیوند برسید.

این آبشار آبی جاری از کوه‌هایی که با نام منگشت مشهور است جاری شده و ارتفاعی که برای آن تخمین می‌زنند در حدود ۴۵ متر می‌باشد.

قطعاً دیدن منظره‌ای که آبی از چنین ارتفاعی سرازیر می‌شود تجربه‌ای بسیار خاص است.

علاوه بر آنچه که گفتیم، در صورتی که قصد دارید تا یک شب را در این روستا سپری کنید هیچ مانعی وجود ندارد و از جمله امکانات رفاهی درون آن خانه‌هایی هستند که در روستا بنا شده و مخصوص اقامت مسافران می‌باشد.

آدرس آبشار شیوند کارون

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 3 عدد و میانگین امتیازها 3.7]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *