منوی دسته بندی

گردشگری عشایری

گردشگری عشایر را می‌توان به عنوان یکی از جذاب‌ترین زیرشاخه‌های گردشگری معرفی کرد، که این روزها طرفداران بسیار زیادی را به خود جذب کرده است. در گردشگری عشایری سعی شده تا گردشگران بتوانند در کنار عشایران باشند و از نزدیک با سبک زندگی آنها آشنا شوند.

در گردشگری عشایر این امکان برای گردشگران ایرانی و خارجی وجود دارد که بتوانند با انواع غذای محلی، موسیقی، مراسم‌های سنتی و نحوه کوچ عشایران آشنا شوند. همچنین تجربه زندگی کردن در طبیعت می‌تواند یکی از جذاب‌ترین بخش‌های گردشگری عشایر باشد.

عشایر ایران
عشایر ایران

زمانی که عشایران کوچ خود را آغاز می‌کنند، در مسیر سفر خود از اماکن طبیعی بسیار زیبایی عبور می‌کنند، که همراهی با عشایران می‌تواند تجربه جالبی را برای گردشگران رقم بزند.

تغییر سبک زندگی عشایر در ایران

با توجه به اینکه سبک زندگی همه ما دچار تغییر و تحول زیادی شده، سبک زندگی عشایری نیز تغییر کرده است. در واقع می‌توان گفت که وجود تکنولوژی و تاثیرات آن بر زندگی ما، زندگی عشایری را هم تحت تاثیر خود قرار داده است و شاید دیگر زندگی عشایری مثل گذشته سخت و دشوار نیست.

تغییر سبک زندگی عشایری نیز یکی دیگر از جذابیت‌های مربوط به گردشگری عشایری است، که شاید شنیدن و دیدن تحولات زندگی عشایری از نزدیک برای گردشگران چه ایرانی و چه خارجی، جالب باشد.

ایران کشوری با پراکندگی بالای عشایر

کشور ایران یکی از کشورهایی است که به دلیل داشتن آب و هوای متنوع، دارای پراکندگی بالایی در عشایر است. عشایر ایران اغلب در دو دسته جلگه‌ای و کوهستانی قرار می‌گیرند که هر کدام دارای فرهنگ و سنتی خاص هستند.

عروسی عشایر
عروسی عشایر

می‌توان گفت که گویش عشایر در ایران با یکدیگر متفاوت است، و تنها به این دلیل که در طبیعت زندگی می‌کنند و دائم در حال کوچ هستند، به تمام آنها عشایر می‌گویند.

برخی از مناطق ایران زندگی به سبک عشایری رونق بیشتری دارد، به عنوان مثال استان‌های فارس، بوشهر، خوزستان و آذربایجان، بخشی از ایران هستند که گردشگری عشایری نیز در این مناطق راه‌اندازی شده است.

آیا زندگی در طبیعت به روش عشایری سخت است؟

زندگی در طبیعت به صورت دائمی با مشکلات و خطرات زیادی همراه است. به عنوان مثال در برخی از فصل‌های سال ممکن است که عشایران با بلایای طبیعی مانند سیل و طوفان مواجه شوند. همچنین اقامت در برخی از مناطق ممکن است خطر حمله حیوانات وحشی را نیز برای عشایر و گردشگران به همراه داشته باشد.

با وجود تمام مشکلات و خطرات، همچنان زندگی عشایری به عنوان سبکی از زندگی در ایران شناخته می‌شود و بسیاری از افراد کوچ نشین، حاضر به ترک زندگی عشایری نیستند.

حضور زنان در زندگی عشایری

در گردشگری عشایر، شما می‌توانید حضور موثر زنان را کاملا احساس کنید. در واقع در زندگی عشایری، بسیاری از فعالیت‌های روزانه بر عهده زنان است، مانند دوشیدن شیر، تولید لبنیات، پختن نان و تولید صنایع دستی.

زمانی که گردشگران در کنار عشایر حضور دارند، علاوه بر اینکه فعالیت‌های زنان می‌تواند بسیار برایشان جالب باشد، نوع پوشش آنها نیز می‌تواند بخشی از جذابیت گردشگری عشایری محسوب شود.

اغلب زنانی که سبک زندگی عشایری دارند، به سرعت پیر و فرسوده می‌شوند، زیرا به دلیل فعالیت‌های بسیار زیاد در زیر نور آفتاب، دچار پیری زودرس می‌شوند.

تولید صنایع دستی توسط عشایران

عشایرها از راه‌های مختلفی کسب درآمد می‌کنند. به عنوان مثال تولید انواع محصولات لبنی مانند، ماست، دوغ، کره و …

صنایع دستی عشایر
صنایع دستی عشایر

عشایران تاثیران بسیار مثبتی بر صنعت صنایع دستی ایران دارند. بسیاری از زنان عشایر در کنار فعالیت‌های روزانه خود اقدام به تولید برخی از صنایع دستی مانند، بافت فرش، گلیم و … می‌کنند. اغلب صنایع دستی که توسط عشایر تولید می‌شوند از ارزش بسیار بالایی برخوردار هستند. همچنین گاهی گردشگران خارجی برای خرید صنایع دستی که توسط زنان عشایر تولید می‌شوند، هزینه بسیار بالایی را پرداخت می‌کنند، که می‌توان برای آنها بسیار ارزشمند باشند.

بازدید از نحوه تولید صنایع دستی توسط زنان عشایر، می‌تواند یکی دیگر از جذابیت‌های مربوط به گردشگری عشایر باشد. در واقع بسیاری از گردشگران تنها با هدف بازدید از تولیدات صنایع دستی توسط عشایران، تمایل دارند تا زندگی در کنار آنها را برای چند روز تجربه می‌کنند.

زندگی و بازدید از چادر عشایری

اغلب گردشگران زمانی که تصمیم می‌گیرند تا زندگی در کنار عشایرها را تجربه کنند، در چادرهای سنتی آنها ساکن می‌شوند. این چادرها به شکلی ساخته شده‌اند که در برابر سرما، گرما، باد و باران مقاوم است.

سیاه چادر عشایر
سیاه چادر عشایر

لهجه و گویش عشایرها

لهجه و گویش در میان عشایران ایران متفاوت است. گاهی نیز ممکن است حتی برای مکالمه گردشگران با عشایر نیاز به یک راهنمای تور باشد، اما در برخی از نقاط ایران که گردشگری عشایر به صورت حرفه‌ای فعال است، عشایر کاملاً می‌توانند با بازدیدکنندگان و گردشگران ارتباط برقرار کنند.

به این مطلب امتیاز دهید. سمت راست کمترین امتیاز و سمت چپ بیشترین امتیاز است.
[تعداد امتیازها 1 عدد و میانگین امتیازها 5]