• گردشگری و تفریح در ایران

خورشت سیرقلیه

خورشت سیرقلیه

خورشت سیرقلیه یکی از خورشت‌های معروف گیلان است که معمولاً با شروع فصل رویش برگ سیرهای تازه مورد طبخ قرار می‌گیرد.

خورشت سیرقلیه گیلان
خورشت سیرقلیه گیلان

مواد اولیه لازم برای خورشت سیرقلیه:

گوشت اردک یا مرغ یک عدد کامل
برگ‌های سیر تازه سه دسته (حدود ۸۰۰ گرم)
تخم مرغ سه عدد
نمک ، فلفل و زردچوبه و روغن به مقدار لازم

طرز پخت خورشت سیرقلیه:

خورشت سیرقلیه گیلانی معمولاً با گوشت پرندگان همچون اردک تهیه می‌شود. در صورتی که شما طعم گوشت اردک را دوست ندارید می‌توانید از مرغ استفاده نمایید.

برای پخت این خورشت نیاز است تا یک اردک یا مرغ کامل تهیه کنید و اجازه دهید تا به خوبی پخته شود. معمولاً زمان پخت گوشت اردک کمی متفاوت‌تر از مرغ است.

پس از آن یک فنجان لپه را در داخل آب و اردک بریزید تا همزمان پخت لپه‌ها انجام شود.

برگ سیر تازه را خریداری نمایید. معمولاً در میادین میوه و تره بار شمال برگ‌های سیر به صورت دسته‌ای به فروش می‌رسد. برای یک خورشت سیرقلیه چهار نفره سه دسته سیر کافی است. برگ‌های سیر را از یکدیگر جدا نمایید و به خوبی آن را بشویید. سپس در اندازه‌های مساوی در حدود نیم سانتی متری برش بزنید.

پس از آن نیاز است تا برگ‌های سیر در روغن سرخ شوند. به یاد داشته باشید که از سوختن و سیاه شدن آنها جلوگیری نمایید. برای بهتر شدن بو و طعم آن می‌توانید از کمی زردچوبه در سیر استفاده کنید.

به اردک و لپه‌ها نگاهی بی‌اندازید. زمانی که گوشت اردک یا گوشت مرغ به حالت پختگی رسید می‌توانید سیر سرخ شده را به همراه ادویه جات و نمک در آن آب بریزید. اجازه دهید تا این مواد به خوبی در یکدیگر مخلوط شوند.

زمانی که آب اردک کم می‌شود ، زمان اضافه کردن تخم مرغ به خورشت سیرقلیه است. تخم مرغ‌ها را از قبل با یکدیگر مخلوط و سپس به آب اضافه کنید. این خورشت معمولاً با آب کم سرو می‌شود ، بنابراین اجازه دهید تا با شعله ملایم بپزد و غلیظ شود.

امتیاز دهید:
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)

پاسخی را بگذارید